Po dlouhých jednáních se nakonec obě strany dohodly na předčasném ukončení nájemní smlouvy. Tento krok však ještě musí schválit příští týden zastupitelé.
K předání celé budovy by pak mělo dojít na konci června letošního roku. Podle dohody má soukromému nájemci připadnout finanční kompenzace ve výši kolem 40 milionů korun. Části opozice však připadá částka značně nadhodnocená.
Praha 6 slíbila zachovat v poliklinice všechny stávající ordinace, aby se změna nijak nedotkla pacientů. Budova by navíc v příštích letech měla projít zásadní rekonstrukcí, jejíž součástí bude i přístavba dalších pater, kde by vznikla léčebna dlouhodobě nemocných. S financováním by měly pomoci i evropské dotace.
Na financování se využijí fondy
V minulém roce přišla radnice Prahy 6 s nápadem získat zpět areál bývalé Polikliniky Pod Marjánkou. Se soukromou společností Poliklinika Marjánka a. s., která objekt dosud spravuje, se koncem července dohodla na memorandu o společném postupu.
Odůvodnila to tím, že chce vybudovat moderní zdravotnický uzel a podstatně rozšířit nabídku zdravotních služeb. Pro financování plánuje využít fondy Regionálních operačních programů Evropské unie v sociální oblasti.
„Základní důvod je ten, že jsme z hlediska zdravotně-sociálního i ekonomického vyhodnotili umístění léčebny dlouhodobě nemocných v kombinaci s poliklinikou v rámci tohoto objektu jako mnohem výhodnější, než stavbu nové budovy," tvrdí místostarosta Prahy 6 pro ekonomiku Jaromír Vaculík (TOP 09).
Podle něj by výstavba nové polikliniky stála asi 180 milionů korun, rekonstrukce a dostavba Marjánky pak „pouze" 80 milionů korun.
Smlouvu uzavřenou v listopadu 2010 se městská část rozhodla nevypovědět jednostranně, nýbrž společnou dohodou. Od loňského roku tak probíhala řada vyjednávání.
Kompenzace byla zásadní
„Byli jsme návrhem malinko překvapeni, nicméně po několika schůzkách se zástupci radnice jsme si věci ujasnili, výsledkem čehož bylo podepsané memorandum," přibližuje situaci člen představenstva Poliklinika Marjánka a.s. Dušan Macháček.
Součástí dohody o předčasném ukončení nájemní smlouvy, která byla původně podepsaná na třicet let, je také finanční kompenzace pro nájemce. Tato otázka byla zásadní částí celého vyjednávání. Proto byl přizván jako poradce společnost Ernst & Young.
„Abychom předešli dohadování o ceně vyrovnání, shodly se obě strany na společném arbitrovi renomované auditorské firmě, jejíž závěry budou v případě dohody obě strany respektovat," prohlásil Macháček.
Celkovou hodnotu narovnání poradenská firma odhadla na 40 až 42 milionů korun. Obě strany se nakonec definitivně dohodly na kompenzaci pro společnost Poliklinika Marjánka ve výši 39 800 tisíc korun bez DPH.
Pokud zastupitelé záměr radnice Prahy 6 na svém čtvrtečním jednání schválí, podpis dohody o narovnání mezi oběma stranami se uskuteční na konci února. Poté by měla být poliklinika postupně předávána, 30. června 2016 se pak celé zdravotnické zařízení definitivně vrátí pod křídla městské části.
Samotná rekonstrukce a dostavba by měly proběhnout mezi lety 2018 a 2019.
Nedostatečné plnění smlouvy
Opoziční ODS, která vedla městskou část v době, kdy byl dlouhodobý pronájem polikliniky dojednán, s ukončením smlouvy souhlasí, důvody k tomu má však zcela odlišné.
„Pro mě je hlavní důvod ukončení nájemní smlouvy ten, že nebyla řádně plněna. Jednak byly v budově evidentně zastaveny rekonstrukce, tudíž by nájemce nestihl do příštího roku opravy, jak se zavázal. A také nejsou stoprocentně plněny závazky se smluvními lékaři, i když propad není příliš dramatický," vysvětlil předseda klubu zastupitelů ODS Jiří Lála.
Poliklinika Marjánka přitom odmítá, že by smlouvu neplnila. „V době před podpisem memoranda jsme byli těsně před zahájením hlavní etapy rekonstrukce přesně v duchu podmínek nájemní smlouvy s Prahou 6, kterou bez výjimek plníme. Rekonstrukci jsme po dohodě a v duchu memoranda na dobu jednání pozastavili," uvedl Dušan Macháček.
Kompenzace je sporná
Občanští demokraté také kritizují podmínky finanční kompenzace, kterou dojednalo nynější vedení Prahy 6. „Částka 40 milionů se nám zdá nadhodnocená, protože podle našeho názoru jsou ve smlouvě jasně stanoveny podmínky vyrovnání ve chvíli, kdy bude ukončena dříve než za třicet let," je přesvědčen Lála.
„Tuto částku považujeme za adekvátní. Nechali jsme si zpracovat auditorský posudek od renomované společnosti a výsledná částka byla projednána také na finančním výboru zastupitelstva," reaguje místostarosta Vaculík. Existují už také konkrétní plány, co bude v objektu po převzetí městskou částí.
„Záměrem transformace celého komplexu je rekonstruovat a přistavět nové prostory pro umístění sdruženého zdravotnického zařízení v nízkých traktech objektu. Poté hodláme využít vyšší patra pro přemístění léčebny dlouhodobě nemocných z areálu bývalé nemocnice Chittussiho v Bubenči. Cílem vedení radnice je podstatné zkvalitnění a dotvoření zdravotnického komplexu na úrovni současné doby," prohlásila radní pro sociální politiku Milena Hanušová.
Čtěte také: Praha 6 vybuduje Pod Marjánkou léčebnu dlouhodobě nemocných