Vaňka jako své stylizované alter ego poprvé použil Václav Havel ve hře Audience roku 1975, od té doby ještě desetkrát. Ferdinand je disident, má některé rysy svého stvořitele, zrod všech vaňkovských her spadá do období normalizace a postavu Vaňka pak použili ve svých hrách i někteří Havlovi přátelé a souputníci jako Pavel Kohout, Jiří Dienstbier a Pavel Landovský; zahraniční vaňkovkou je hra Rock ́n ́roll Toma Stopparda.

Jméno se objevilo před rokem 1989 v Rudém právu 

Jméno Ferdinanda Vaňka se ale kromě divadelních scén objevilo také těsně před listopadovými událostmi roku 1989 v tehdejším stranickém Rudém právu.

Pár dní po Havlových narozeninách vyšel v rubrice, kde si lidé vzájemně blahopřáli k jubileím, inzerát gratulující k narozeninám právě Ferdinandu Vaňkovi.

Dvojí jubileum Václava Havla si připomíná řada institucí

Doprovodila ho fotografie Václava Havla a krátký text obsahoval poděkování jeho přátel a spolupracovníků za „namáhavou práci, kterou v životě vykonal a vykoná" a přání všeho nejlepšího. Rudé právo bylo tehdy vyprodáno a i ti, kdo dosud nevěděli, jak Václav Havel vypadá, se to dozvěděli.

Letošní dvojí jubileum Václava Havla si lidé i řada institucí připomíná celý rok. Velká část akcí se konala v říjnu kolem výročí narození. Od jednoho jubilea k druhému, tedy od 5. října do 18. prosince, trvají Havlovy oslavy připravené Prahou 6.

Lavička má přinést do městského parteru výtvarnou kvalitu 

Začaly pod názvem Procházení a zahrnují výstavu snímků jednoho z Havlových fotografů Oldřicha Škáchy, divadelní představení, veřejné debaty či koncerty.

Na radnici se rozhodli, že by chtěli mít i trvalou připomínku Havla. Lavička podle zástupců městské části je objekt, který má „přinést do městského parteru výtvarnou kvalitu, může mít různé přidané funkce a může se na něm i sedět". Má rezonovat s postavou Ferdinanda Vaňka ve světě komplikovaných vazeb, vždy ale ryzího a pevného názoru, uvedli.

Čtěte také: Život Václava Havla byl plný paradoxních situací