V prvním kole sbírky se před Vánocemi podařilo od jednotlivců i firem vybrat 300 kilogramů potravin. Pražská potravinová banka, která výtěžek sbírky rozděluje, zásobuje potravinami asi 10 tisíc lidí v obtížné sociální situaci.

Dary mohou lidé odevzdávat na radnici v ulici Československé armády a ve čtyřech informačních kancelářích. Zájem je kromě trvanlivých potravin o zeleninu, ovoce, cukrovinky, mléko a výrobky z něj nebo kakao, u nichž ještě neskončila doba trvanlivosti.

„Mezi odběrateli banky jsou zařízení pro děti bez rodičů, pro osoby v krizi, pro mládež s hendikepem, pro osoby bez domova a další skupiny obyvatel ohrožené sociálním vyloučením," uvedl starosta.

„Pro klienty je příjemné, když mohou dostat něco jiného, než dostávají běžně," řekla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová. „Tentokrát jsme dostali například i okurky, ananas, jogurty nebo uzeniny," doplnila. Vše z této sbírky rozdali organizátoři mezi 15 organizací.

Darování potravin bude snazší

Potravinová banka funguje od roku 2009 a spolupracuje s více než 90 organizacemi. V nedávné celostátní sbírce, jejíž výtěžek šel také do potravinových bank, se vybralo více než 173 tun potravin. Lidé darovali jídlo ve stovkách obchodů.

Už od prosince je darování potravin výhodnější i pro firmy, neplatí totiž 15procentní DPH z prodejní ceny výrobku. Právě kvůli dani bylo pro ně dosud levnější potraviny zničit, než je věnovat potřebným. Sbírky se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 procent obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením.