"Nezpochybňujeme hrdinství Rudé armády, ta k nám nicméně přinesla i teror - třeba v podobě únosu československých občanů ruského původu z Dejvic," zrekapituloval starosta Ondřej Kolář (TOP 09) svůj postoj ke sporu o pomník maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády.

Na úvod bouřlivého zasedání zastupitelstva Prahy 6 Kolář také připomněl anonymní hrozby smrtí nebo nařčení z podpory nacismu, která na jeho adresu v minulých dnech zazněla ze strany vysokých představitelů Ruské federace i české prezidentské kanceláře.

"Mohu vás ubezpečit, že má  rodina nikdy nespolupracovala s gestapem. Nepřál bych nikomu, aby si zažil to, co já za poslední tři týdny. Proto bude dnešní hlasování o budoucnosti pomníku tajné," prohlásil starosta předtím než představil koaliční návrh, o kterém budou zastupitelé hlasovat po rozpravě s velkým počtem přihlášených řečníků.

Radnice hledá důstojné místo muzejního typu

Pravicové vedení Prahy 6 chce podle textu usnesení vypsat výtvarnou soutěž na nový památník osvoboditelům Prahy, který by nahradil Koněvovu sochu. Tu by pak radnice ráda přemístila na "důstojné místo" muzejního typu.

Podle některých řečníků ale městská část nemá na takový krok právo bez dohody se státem a krajem. "Nejde o majetek Prahy 6. Takové tvrzení je lživé, protože se socha nachází v památkově chráněné zóně a o jejím odstranění mohou rozhodnout pouze orgány státní památkové ochrany," poznamenala proruská politoložka Vladimíra Vítová během veřejné diskuze.

V jednacím sále i před radnicí početně a hlasově převážili odpůrci plánu na stěhování Koněva. "Starosta vyslal svými výroky signál, že hanobení pomníků je v Praze 6 normální. Za jeho antiruskou hysterií je jasná snaha o zviditelnění v situaci, kdy se jeho TOP 09 potápí. Odstranění pomníku  přitom neměla žádná z koaličních stran v programu," uvedl Michal Drbout.

Souboj hodnot

Výrazně jinou interpretaci sporu nabídl  senátor a bývalý zastupitel Jiří Růžička. "Nejde o schu, ale o souboj hodnot a o to, kam bude naše země směřovat," řekl Růžička. 

Kolem Koněvovy sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Pomník se stává častým terčem vandalů. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Kolář ji odmítl nechat vyčistit, o její umytí se z vlastní iniciativy postaral aktivista Žarko Jovanovič.

Starosta pak kolem sochy nechal postavit lešení s plachtou, která byla několikrát odpůrci zakrytí pomníku stržena. Socha je nyní ošetřena ochranným nátěrem, plot kolem sochy i lešení radnice odstranila.