Smíchovské nádraží, stanice metra Anděl včetně výstupu Na Knížecí a autobusového terminálu, ulice Mahenova, Vrchlického či Erbenova, části Plzeňské třídy (hlavně okolí zastávky U Zvonu), parky…

Lokalit, kde je vysoký počet problémových uživatelů drog, na území Prahy 5 přibývá. A i když si místní starostka Renáta Zajíčková (ODS) uvědomuje, že toto téma, které úzce souvisí s bezdomovectvím, je „šíleně nepopulární“, rozhodla se ho řešit, protože: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“

Rozhořčené e-maily od rodičů

Zajíčková ve facebookovém příspěvku z konce února oznámila, že se obrátila kvůli zhoršující se situaci na magistrát hlavního města. Podporu našla u starosty centrální městské části Petra Hejmy (My, co tady žijeme/STAN). Praha 1 momentálně rozvířila téma ohledně centra Naděje u hlavního nádraží, které poskytuje pomoc lidem bez domova.

Smíchovská radnice se zase potýká s potížemi, protože na území městské části jsou dvě ze tří kontaktních center pro drogové závislé (fungují pod spolky Sananim a Progressive). Takzvané nízkoprahové středisko poskytující prevenci a léčbu drogových závislostí provozuje v metropoli ještě organizace Drop In. V jedné z ordinací na „pětce“ navíc lékař nabízí možnost substituce drogy těm, kteří mají abstinenční příznaky.

„Nezřídka je možné narazit na injekční stříkačku třeba poblíž dětského hřiště v parku Na Skalce a na mnoha dalších místech. Naprosto rozumím každému rodiči, který mi napíše rozhořčený e-mail,“ uvedla starostka Zajíčková, podle níž nepomáhá ani třeba vyšší aktivita strážníků městské policie nebo úklidu v problémových lokalitách.

Centrum Naděje v Praze nedaleko hlavního nádraží se stalo předmětem sporu mezi Prahou 1 a magistrátem.
Co s bezdomovci u hlavního nádraží? Situace okolo Naděje se vyostřila

Podle odborného doporučení je potřeba, aby na 100 tisíc obyvatel existovalo jedno kontaktní centrum pro drogově závislé. Praha by měla mít takových zařízení alespoň deset, dalších sedm tedy potřebuje. Zajíčková tvrdí, že jedna městská část nemůže nést takovou zátěž.

Začarovaný kruh závislosti

„Ředitelé kontaktních center jsou beznadějně přetížení. Obsluhují stovky klientů za den a pomalu se vytrácí jejich energie i původní poslání, tedy aby se klientům věnovali individuálně a pomáhali jim opustit začarovaný kruh závislosti,“ vypozorovala Zajíčková.

Zhruba polovina obyvatel Prahy 5 podle radniční ankety v rámci strategie na příští roky velmi intenzivně vnímá potřebu řešit rozvoj v oblasti bezpečnosti. Koronavirová nákaza a restrikce spojené s nemocí covid-19 navíc špatný stav ještě zhoršily.

Pomůže Smíchov City?
Terénní pracovníci ve studii z roku 2019 uvedli, že počet injekčních uživatelů drog v centru města významně klesl. Mezi důvody jmenují kultivaci veřejných prostranství. Zajíčkové a spol. by tak mohla pomoci například výstavba developerského projektu Smíchov City. Experti však zdůrazňují nutnost najít vzájemný respekt mezi prevencí a represí proti drogově závislým.

Podle analýzy, kterou zveřejnila magistrátní organizace Centrum sociálních služeb Praha, došlo v roce 2020 k nárůstu celkového počtu lidí bez domova v hlavním městě o 23 procent. Drogová závislost se týká význámné části bezdomovců.

„U Anděla jsou tahle individua pořád. Jsou špinaví, bez roušek, všude kolem sebe plivou, řvou a žebrají peníze,“ zní jeden z komentářů pod starostčiným příspěvkem. „U Zvonu bydlí moje babička, vždy, když za ní jedu s dcerou v kočárku, jsem ráda, když se za mnou zavřou dveře v bytě,“ stěžuje si Zajíčkové další občanka.

Drop In navíc v reportáži CNN Prima News nedávno upozornil na problém s dodávkou čistých jehel, který může ohrozit nejen samotné narkomany, ale také ostatní. Použité injekční stříkačky totiž mohou být zdrojem nákazy žloutenkou nebo virem HIV.

Podle Zajíčkové by mohlo být jedním z řešení vybudování mobilních kontaktních center včetně možnosti substituční léčby: „Občané by pak nemuseli v parcích narážet na bezvládné uživatele drog na lavičkách a na injekční stříkačky pod nimi.“

Žižkov řeší problémy s bezdmovci. Starosta Jiří Ptáček (TOP 09) vyrazil na noční hlídku se strážníky městské policie.
Řev, alkohol, výkaly. Žižkovský starosta se strážníky řeší problém s bezdomovci

Magistrátní radní Milena Johnová (Praha sobě) však v rozhovoru pro Pražský deník říká, že by se jednalo spíše o nouzové řešení. „Kontaktní místo nikdo na území městské části nechce, ale drogově závislé nelze jen tak vytlačit jinam. Není to tak, že zmizí služba a zmizí problém,“ vysvětluje.

Starostka: Sliby k řešení nestačí

Johnová potvrdila, že vedení metropole chce posílit množství center pro uživatele drog. Radní pro zdravonictví a sociální služby si uvědomuje, že pro Prahu 5 je současná situace neúnosná. Proto do magistrátní protidrogové komise byli přizváni také zástupci městské části.

Podobná jednání navíc probíhala i v minulosti, protože současný problém se neobjevil zčistajasna. „Vytvoření nové koncepce a jeho použití v praxi bohužel zbrzdil covid,“ sdělila Pražskému deníku Johnová. Podle Zajíčkové však magistrátu tuto problematiku odsouvá na „druhou kolej“ dlouhodobě: „Sliby k řešení situace nestačí.“

Jiří Presl.
Do autobusu se už nevrátíme, říká šéf organizace Drop-in Jiří Presl

„Pro zvýšení bezpečnosti se mi díky vstřícnosti vedení pražské policie podařilo vyjednat stálou hlídku v oblasti Anděla a okolí. To je ale jen drobná pomoc. Praha potřebuje komplexní řešení, aby se problém neustále nepřesouval z jedné městské části do druhé.“