Vládnoucí koalice (ANO, ODS, TOP 09) musela řešit přestup Kláry Cingrošové do SPD a s tím související červnovou rezignaci Jitky Zykánové (TOP 09). Opoziční Piráti zase začátkem srpna vyloučili Marii Jelínkovou kvůli postoji k metru D, ale se Stranou zelených a dalšími zastupiteli se nemohou už půl roku shodnout na případném přeobsazení postu starosty, který stále patří Ireně Michalcové (ANO).

Křehká vláda s převahou jediného hlasu ve 45členném zastupitelstvu vznikla na nuselské radnici vlastně už po komunálních volbách v roce 2018. A v dubnu následujícího roku došlo k první „prasklině“ – kvůli „dlouhodobé nespokojenosti“ (jak píší do té doby opoziční strany v dohodě o vzájemné spolupráci) s koalicí Zelených a nezávislých, Pirátů a uskupení Společně pro Prahu 4 (STAN a KDU-ČSL) byl i díky hlasu lidoveckého „přeběhlíka“ Josefa Svobody odvolán starosta Petr Štěpánek (Zelení) a většina radních.

Zastupitelka Prahy 4 Marie Jelínková (Piráti). Její spolek Pankrácká společnost nařkl magistrátní úředníky z podjatosti, kvůli čemuž se stavební řízení protahuje.
Metro D: Spolek Pankrácká společnost odmítá kompromis s dopravním podnikem

„Nakřápnuté“ vedení městské části může definitivně „rozbít“ další změna stranických barev. Cingrošová byla ve volbách v roce 2018 zvolena za ODS, z níž však minulý rok vystoupila a zůstala členkou zastupitelského klubu ODS jako nezávislá. Letos vstoupila do SPD a v posledních veřejných příspěvcích se radikálně vymezuje proti očkování na covid-19, vakcinačním pasům a sdílela třeba i předvolební hymnu hnutí Tomia Okamury, kterou nazpíval Petr Kolář.

Piráti si nárokují funkci starosty

Exstarosta Štěpánek už na jaře napsal, že ODS a TOP 09 „vesele kolaborují“ s SPD, a navíc podporují starostku za ANO, která skončila v hlasování voličů až na 29. místě. Podle (ve volbách vítězných) Pirátů ztratila současná koalice „akceschopnost“ na březnovém zasedání zastupitelstva, kdy se nepodařilo schválit program jednání. „Pro nás je nepřijatelné, že se koalice opírá o hlas extrémistického uskupení SPD,“ uvedl Tibor Vansa.

Zelení proto navrhli zastoupení zvolených uskupení v nové radě podle výsledků voleb. Jenže dohoda opozičních klubů vázne na sporech o křeslo starosty, které si nárokují Piráti a chtěl by do něj znovu usednout Štěpánek. TOP 09 dříve podmiňovala účast na tomto projektu právě jasnou představou o budoucím lídrovi.

Starosta městské části Praha 4 Petr Štěpánek.
Starostu Prahy 4 vystřídala Michalcová z ANO. Štěpánek: Koalice přeběhlíků

„Jak ukázaly dvě poslední schůze zastupitelstva městské části, tak program zastupitelstva a naprostá většina bodů jsou hlasovány za podpory koaličních i opozičních hlasů. Díky této široké demokratické podpoře se TOP 09 neopírá o hlas zastupitelky, která přestoupila z ODS do SPD,“ sdělil nyní Pražskému deníku Michal Hroza, místostarosta Prahy 4 a člen vedení pražské organizace TOP 09.

Hroza odmítl, že by se místní buňka chovala v rozporu s celostátním či krajským usnesením strany: „TOP 09 Praha 4 nikdy nejednala, nejedná a nebude jednat s SPD. Koalice je uzavřena s ODS.“

Zykánová, kterou nahradil v červenci Petr Tomáš Opletal, se však nemohla s postupem kolegů smířit. „Protože být v koalici s SPD je pro mě dno,“ řekla Deníku N. Bývalá zastupitelka však zůstala v TOP 09 a rezignovala jen na svůj zastupitelský mandát, aby vlastní stranu nepoškodila.

Členka SPD si není vědoma své toxicity

Ještě než odstoupila Zykánová, uvolnila kritizovaná Cingrošová pozici předsedkyně radniční komise pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti. „Učinila jsem tak i přesto, že si nejsem vědoma své toxicity náhle vzniklé vstupem do jedné z parlamentních stran,“ vyjádřila se pro web PrazskyNoviny.cz.

Ovšem členka SPD je stále v redakční radě časopisu Tučňák, který každý měsíc vydává městská část. A na jejím hlase pořád závisí těsná koaliční většina. „Řádné jednání zastupitelstva je nadřazeno půtkám, které jsou malicherné a uměle vyrobené. Práce pro občany je přednější,“ dodala Cingrošová. Podobně mluvil před několika měsíci rovněž exstarosta Štěpánek: „Zatímco se někteří přetahují o místa v radě, nám jde především o kvalitu života našich obyvatel.“

Tomáš Hrdlička.
Vrací se kontroverzní Hrdlička? Piráti: Jsme obezřetní

Místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS) pro Pražský deník prohlásil: „Zastupitelstvo městské části Praha 4 je stabilní a v zásadních otázkách koalice spolupracuje s opozicí.“ Cingrošová zase doufá, že Zykánové rezignací je celá záležitost vyřešena a radniční koalice bude dál fungovat bez „zbytečných obstrukcí“.

Jenže otázka, zda křehká vláda ještě jednou „praskne“, nebo vydrží v tomhle nejistém formátu do voleb v příštím roce, zůstává navzdory slovům politiků bez odpovědi.