Městská část Praha 4 patří na počet obyvatel mezi největší městské části. Druhá po ní je Praha 10. Právě s ní se opozice snažící se vyvolat referendum, které by zastavilo nevýhodný pronájem, srovnává.

„Díky výše uvedené nevypověditelné smlouvě spolkne dnes platba pronajímateli radnice téměř desetinu rozpočtu městské části, 76 milionů ročně jen na základním nájemném. Na službách a dále včetně pronájmu vestibulu radnice se dostáváme za rok 2023 k neuvěřitelným 90 milionům ročně,“ uvádějí iniciátoři referenda a opoziční zastupitelé Prahy 4 Lukáš Kaiser Zicha (Společně pro Prahu 4 STAN a KDU – ČSL) a Tomáš Kaplan (Společně pro Prahu 4 STAN a KDU – ČSL).

Pro srovnání dále uvádí, že městské části Praha 10, vedle Prahy 4 aktuálně téměř jediná městská část bez vlastní radnice, platí na nájemném ročně 40,5 milionů.

Co s tím?

Radnice problematický pronájem připouští, i když se prý v číslech liší. „U roku 2023 se rozcházíme, podle nás vlastníkovi budovy zaplatila městská část přes 73 milionů za nájem a služby,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí čtvrté městské části Jiří Bigas s tím, že vedení městské části je o referendu informováno.

Úřad městské části Praha 4 v ulici Antala Staška | Video: Eliška Stodolová

Radnice Prahy 4 dále tvrdí, že současné vedení problém nevytvořilo, ale zdědilo. „Starosta Ondřej Kubín (ODS) zahájil jednání s vlastníkem budovy (Budějovická investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s., pozn. red.) o výši nájemného a výši valorizace. Ano, kromě snížení nájmu je ve hře i stěhování úřadu do jiné, stejně vybavené budovy. Vedení městské části Praha 4 o této možnosti jedná s hlavním městem,“ dodal Bigas. Vhodná budova ale zatím vytipovaná není.

Historie problému

Uzavření nevýhodné smlouvy o pronájmu se datuje do doby před třinácti lety. „V roce 2011 tehdejší vedení městské části uzavřelo nájemní smlouvu na pronájem nového sídla úřadu v ulici Antala Staška až do roku 2046 s inflační přirážkou. Jakékoliv opoziční snahy o zmírnění nájmu ale současná koalice shodila ze stolu a výsledkem toho je stále větší díra v rozpočtu. Trpí tím zejména rozvoj Prahy 4,” uvedl Zicha. Do nové budovy poblíž polikliniky Budějovická se úředníci stěhovali ze třinácti různých budov v září 2011.

Referendum se bude konat za podmínky, že se iniciátorům podaří sesbírat devět tisíc podpisů, což odpovídá deseti procentům oprávněných voličů. Předpokládaný termín je podle nich možný během senátních voleb na podzim roku 2024 nebo pak sněmovních voleb, které se budou konat v roce 2025.