Ještě před pár lety neměla žena moc na výběr. Buď dítě, anebo kariéru. Zařízení, kam by zaměstnané ženy umístily děti ještě před jejich třetím rokem, u nás téměř neexistovala. Dětské skupiny měly tuto mezeru vyplnit.

Dětské skupiny nahradily jesle 

Od roku 2014, kdy byly právně ukotveny, jich v metropoli vyrostlo několik desítek. Nejvíc jich funguje v Praze 4, podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí si tu rodiče vybírají ze 13 takových zařízení, o něco méně jich je v Praze 9.

V Praze 4 nahradily od minulého roku dětské skupiny klasické jesle. Sedm z nich, které pojmou 140 dětí, tam zřizuje radnice skrz své zdravotnické zařízení. Právě teď až do konce března mohou rodiče děti do těchto skupin zapsat.

Většina lidí platí 2,5 tisíce měsíčně

Ředitel Zdravotnického zařízení v Praze 4 Jan Schneider očekává, že se kapacity naplní. Poplatky za umístění dítěte do dětské skupiny se různí, dovolit si je ale mohou i rodiče s nižším příjmem.

„Deset tisíc za měsíc zaplatí ti, kteří nemají trvalý pobyt v Praze 4. Nikoho takového tu ale nemáme. Standardní sazba jsou čtyři tisíce plus stravné. Většina lidí ale platí 2,5 tisíce měsíčně. To jsou rodiče, kteří prokážou vazbu na trh práce," vysvětluje Jan Schneider. Ceny jsou jednotné a nesouvisí s počtem hodin strávených v zařízení.

Na zřizování dětských skupin přispívá EU 

Určitou překážkou v dalším rozšiřování těchto zařízení je podle Jana Schneidra to, že pobyt dvouletého dítěte ve skupině nesmí překročit 46 hodin v měsíci, pakliže rodiče nechtějí přijít o rodičovský příspěvek.

„Do budoucna by se toto omezení mělo snad změnit. Návrh zákona na změnu už je ve sněmovně. Pak se zájem o dětské skupiny ještě zvýší," míní. Rostoucí obliba souvisí podle něj i s tím, že na jejich zřizování přispívá Evropská unie.

Nahradí jesle, či je doplní?

O dětské skupiny stojí také radnice Prahy 8. Ta čeká na vyjádření, zda dostane jejich zřízení dotaci od magistrátu. Jestliže bude stanovisko kladné, vznikne v Praze 8 pro začátek jedna dětská skupina s kapacitou dětí v několika jednotkách.

„Počkali bychom, zda by se osvědčily. Dětské skupiny jsou spíš doplňkem ke stávajícím službám, než aby nahrazovaly klasické jesle nebo mateřské školky. Pokryjí například to, když si rodiče chtějí něco zařídit a potřebují pohlídat dítě," říká zástupce starosty Prahy 8 Radomír Nepil, pod něhož spadá agenda příspěvkové organizace Osmička pro rodinu.

Dvojka jde směrem tradičních jeslí 

Například radnice Prahy 2 se alternativní cestou vydat zatím nehodlá. „Raději plánujeme jesle, než abychom to obcházeli například dětskými skupinami. Povolení k jejich vzniku sice vydáváme, ale sami se je zřídit nechystáme. Praha 2 jde směrem tradičních jeslí, kdy rodiče mají naprostou důvěru v to, že malé děti dostanou tu nejlepší odbornou péči," říká místostarostka pro oblast sociální a zdravotnictví Prahy 2 Alexandra Udženija. K jedněm už zavedeným jeslím v Praze 2 by měly přibýt do roku a půl ještě druhé s kapacitou 50 dětí.

Dítě potřebuje rodičeMít dítě je zodpovědnost a lidé by si to měli uvědomit. Pobyt v kolektivu pro dítě mladší tří let není nic žádoucího. Malé dítě potřebuje hlavně rodiče. Na dětské skupiny se proto dívám spíše negativně. Nechci nikomu bránit v pracovním rozvoji, ale z mého pohledu psychologa by dítě mělo být na prvním místě. A to i za cenu uskromnění. Ženě, která chce budovat kariéru, bych odvětil, že si tedy neměla pořizovat dítě.
close Václav Mertin, psycholog info Zdroj: Deník zoom_in

Maminka musí sama zvážitJednou z výhod dětských skupin je, že umožní mamince lépe sladit pracovní povinnosti s péčí o dítě, třeba tím, že se nachází blíže k zaměstnání. Mohou být také zajímavým předstupněm před mateřskou školkou, aby si děti zvykly na režim. Obecně bych dětské skupiny doporučila jako rovnocennou alternativu vedle jiných zařízení obdobného typu. Maminka by si měla skupinu předem ověřit a zvážit, zda je pro její dítě vhodná.
close Zuzana Tinglová, ředitelka organizace Maternum info Zdroj: Deník zoom_in  

Dětské skupiny jsou koncipovány pro děti od jednoho roku do začátku školní docházky
V jedné skupině může být maximálně 24 dětí
Do skupiny mohou děti docházet nejméně šest hodin denně
Skupiny jsou neziskové
Skupiny nejsou primárně vzdělávací institucí, jde především o hlídání dětí pracujících rodičů
Poskytovatel nemusí dětem zajišťovat stravování
Zdroj: www.detske-skupiny.cz

Čtěte také: Díky projektu mohou školy dosáhnout na statisíce i miliony korun