Městská část se již v září 2012 odvolala proti územnímu rozhodnutí vydanému stavebním úřadem Prahy 3. „Radnice má k projektu společnosti Discovery Group, která chce v lokalitě postavit obchodní centrum, administrativní budovy a bytové domy, zásadní výhrady," uvedl Kněnický s tím, že podání správní žaloby bez návrhu na odkladný účinek dnes schválila rada městské části.

Magistrátní odbor výstavby a územního plánování vydal loni 15. listopadu rozhodnutí o umístění stavby, ve kterém odvolání Prahy 3 zamítl.

Zkáza biotopu

Podle radnice a dalších odpůrců z řad občanských sdružení je projekt naddimenzovaný a umístění vedle památkově chráněné budovy nádraží nevhodné. Místní Strana zelených tvrdí, že obrovská stavba zahltí už teď přetíženou oblast další dopravou a zničí unikátní biotop, v němž biologové našli 30 chráněných druhů rostlin a živočichů.

Právní žalobu musí radnice podat podle zákona do 60 dnů od rozhodnutí. Lhůta vyprší 25. ledna 2014.

Firma Discovery Group chce za 6,75 miliardy postavit velké obchodní centrum s kancelářemi, byty a parkovacími plochami. První fáze projektu se dotkne pozemků o rozloze 140.000 metrů čtverečních. V blízkosti nádraží hodlá stavět také firma Žižkov Station Development vlastněná Českými dráhami a společností Sekyra Group.