Zóny placeného stání v Praze 3 přecházejí od února na elektronický systém pod správou Technické správy komunikací (TSK). Barvy parkovacích zón se tak mění stejně jako tomu už je v jiných městských částech.

Modré zóny mohou využít obyvatelé Prahy 3, kteří mají zaplacené parkovací oprávnění. Fialové zóny slouží lidem s parkovacím oprávněním nebo těm, kteří si parkovné zaplatí v automatu. Na okraji silnice je poznáte podle bílé přerušované čáry. Cena stání ve fialové zóně se v Praze 3 pohybuje od 15 do 40 korun za hodinu, a to podle lokality.

„Pro naše občany tato změna znamená, že jsou jim nově zpřístupněna všechna místa ve všech zónách v Praze 3. Již nemusí řešit, na jaké barvě se právě pohybují,“ uvedla místostarostka Prahy 3 Lucie Vítkovská. I z toho důvodu došlo v Praze 3 k rozšíření návštěvnických, fialových zón.

„Lidé na fialové zaparkují bez omezení,“ dodala místostarostka. Návštěvníci mohou využít pro krátkodobé parkování také modrou zónu, ale pouze na tři hodiny a po zaplacení on-line prostřednictvím aplikace Virtuální parkovací hodiny.

Zóny budou aktivní v pracovní dny vždy od pondělní půlnoci do pátečních 18 hodin s výjimkou času od 6 do 8 hodin ráno. Tento čas je určený pro zásobování a stání v zónách v tuto dobu není nijak omezeno. O víkendech si zón všímat nemusíte. „Nastavení zón budeme sledovat, zvlášť o nedělích v podvečer, a pokud bude potřeba, lze provozní dobu dále upravit a přizpůsobit potřebám obyvatelů,“ upozorňuje Vítkovská.

V únoru přibude ještě jedna změna. Papírové parkovací karty nahradí elektronické parkovací oprávnění se stejnou platností, jakou měla parkovací karta. Pro řidiče, kteří mají parkování zaplaceno, se aktuálně nic nemění.