Starostu zastupitelé zvolili v úterý večer zhruba po čtyřhodinové diskusi. Následovalo mnohahodinové „grilování“ dalších nominovaných členů vedení městské části. Opozici se mimo jiné nelíbilo, že bude mít ve výborech a orgánech firem vlastněných městskou částí menší počet zástupců než doposud. 

„Zvláště od Pirátů, kteří se zaklínají transparentností, nás tento přístup překvapuje. Ukazuje se, že původně deklarovaný otevřený přístup radnice a údajná změna politického stylu byla pouze papírovou vějičkou na voliče nalepenou na pražských kandelábrech. Demokracie je pro Piráty a Zelené přípustná pouze do té doby než projevíte náznak nesouhlasu,“ napsal v úterý večer v prohlášení pro média bývalý starosta Alexander Bellu z ODS.

Před středečním polednem pak dodal i kritiku Pavla Dobeše (STAN), bývalý ministr dopravy za Věci veřejné totiž bude mít na starosti radniční kasu jako neuvolněný radní pro finance. „To je bezprecedentní věc, která se nikdy v žádné městské části nestala a odporuje zdravému rozumu,“ nelíbí se poraženému vítězi voleb.

Klinika.
Z kliniky na Žižkově pryč! Ústavní soud: Nelze tolerovat okupaci cizích objektů

Místostarosty Prahy 3 se stali lídři Pirátů Štěpán Štrébl, Zelených Ondřej Rut a STAN Tomáš Mikeska. Uvolněnými radními jsou Jan Bína (TOP 09) a Jiří Svrček (Piráti) a neuvolněnými, kteří za funkci nebudou brát plat, Pavel Musil a Anna Kratochvílová (oba Piráti). Uvolněným zastupitelem bude i předseda výboru pro územní rozvoj, kterým bude architekt Matěj Michal Žaloudek (Zelení).

„V následujících čtyřech letech nás čeká rekonstrukce Vinohradské, Seifertovy nebo Želivského ulice. To je velká šance pro zlepšení podmínek pro chodce nebo výsadbu nových stromů. V sociální oblasti se budeme věnovat zlepšení terénních a ambulantních služeb a podpoře pečujících osob. Zajistíme také lepší přímé financování sociálních služeb, aby nebyly závislé na grantech,“ uvedl místostarosta Rut, podle něhož se Strana zelených zasadí o to, aby žádná rodina s dětmi nebyla na ulici či v ubytovnách.

Žižkovo náměstí.
Chystá se obnova Žižkova náměstí. Seifertova a Táboritská stále čekají

Čtyři hodiny otázek

Volby v Praze 3 vyhrála Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) se ziskem 22,2 procenta hlasů a deseti mandátů. TOP 09 a STAN získaly ve volbách 21,1 procenta hlasů a devět zastupitelů, Piráti mají osm mandátů a Zelení a nezávislí tři zastupitele. Uspělo ještě hnutí ANO, které získalo pět zastupitelů. Strany, které skončily v opozici, nového starostu ve volbě nepodpořily. Praha 3 má zhruba 75 tisíc obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic.

Starosta Prahy 3 Alexander Bellu.
Na Žižkově je Bellu nežádoucí. Radnici povede TOP 09 a STAN s Piráty a Zelenými

"Od nynějška jsem zaměstnancem 75 tisíc obyvatel naší městské části a vnímám to jako velkou úlohu a závazek," uvedl Ptáček po zvolení. Dosavadní starosta Bellu navrhl na post starosty Tomáše Mikesku (STAN) a Petr Venhoda (ANO) lídra Zelených Ondřeje Ruta. Oba nominaci odmítli.

Bellu před volbou uvedl, že se v některých věcech s novou koalicí shodne, ale považuje ji za vnitřně nesourodou. Novému starostovi vytkl, že mu schází vize, konkrétní návrhy i zkušenosti. Zástupci Koalice pro Prahu 3 kladli Ptáčkovi před zvolením zhruba čtyři hodiny otázky, poté jeden ze zastupitelů nové koalice navrhl ukončení rozpravy.

Zvířecí masky proti Zeleným

Na začátek jednání se dostavila skupina lidí vybavená transparenty s hesly parodujícími program Zelených a narážejícími na to, že podle kritiků strana brání tvorbě parkovacích míst a přispívá ke komplikování dopravní situace ve městě. Skupina chvílemi v sále pokřikovala a rušila jednání. Někteří na sobě měli podle webu Prazskypatriot.cz zvířecí masky. Muž v masce prasete občas chrochtal. „Zelená radnice, tu tu chceme nejvíce,“ volal opakovaně další muž. Minulý týden se plakáty, podobné transparentům přineseným skupinou narušitelů, objevily po celé Praze 3. Zástupci Zelených se od nich distancovali, označili je za antikampaň a zajistili jejich odstranění.

Návrh podoby stanice metra trasy D - Písnice.
Úřad kritizuje dopravní podnik za přípravu metra D. Pospíšil: Vláda chaosu

Strany nové koalice před jednáním podepsaly koaliční smlouvu, která obsahuje asi 150 programových bodů. Koalice se podle ní zaměří například na rekonstrukci ulic a náměstí, prosazení vedení trasy metra D na Žižkov, investice do bytového fondu a školských zařízení, lepší podmínky pro cyklisty a chodce či lepší kontrolu veřejného pořádku. Radnice by pod novým vedením měla také lépe informovat občany a umožnit jim přístup ke všem důležitým dokumentům, stejně jako možnost vyjadřovat se k připravovaným projektům.

Po říjnových komunálních volbách začaly TOP 09 a STAN jednat jak s Piráty a Zelenými, tak s Koalicí pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) a jejím lídrem, dosavadním starostou Bellu. Nakonec strany vítěze voleb obešly. Devětatřicetiletý starosta Ptáček se v Praze 3 narodil a celý život v ní žije. Zastupitelem je poprvé, působil v několika radničních komisích a zapojoval se do projektů městské části. Působil také jako vydavatel periodika Kauza3. Živí se jako podnikatel v informačních technologiích.

Alexander Bellu.
Na Žižkově se rýsují dvě možné koalice. Starosta však kvůli sauně nepadne

Zakázky za půl miliardy

Opoziční politici mu vyčítali například údajnou nečinnost poradní komise rady pro IT, v jejímž čele stál, nebo že jeho firmy sídlí na území Prahy 6. „Pan Ptáček z TOP 09 nebyl nikdy ani zastupitelem. Zatím jsem neslyšel, co vlastně chystá. Nechápu, proč chce spolupracovat se Zelenými, když mají třeba ohledně dopravy úplně jiné priority. Vůle voličů přitom byla pro středopravicová koalice,“ řekl Bellu podle Pražského patriota.

Alexander Bellu.
Nový žižkovský starosta přetáhl část opozice. Částečná zrada, tvrdí Zelení

Občanský demokrat, jenž nahradil v čele radnice teprve v červnu Vladislavu Hujovou, však ještě před ustavujícím zastupitelstvem čelil kritice Pirátů kvůli tomu, že končící rada schválila projekty za téměř půl miliardy korun či navyšování platů ředitelů škol. Schválené zakázky se týkají rekonstrukce bývalé školy na Havlíčkově náměstí na kanceláře úřadu za 240 milionů a opravy panelového domu určeného k privatizaci, která má stát necelých dvě stě milionů. Bellu na facebookových stránkách se obhajoval tím, že obě věci byly připravované dlouho dopředu. Tabulkové platy ředitelů navrhla podle lídra ODS nyní vládnoucí TOP 09.

V Praze 3 se objevily plakáty parodující Zelené.
Víc než třicítkou nepojedeš! Kdo zadal falešnou kampaň Zelených na Žižkově?