Dosavadnímu nájemci, společnosti Archetyp, uplynula nájemní smlouva na konci loňského roku. Městská část proto vypsala soutěž, ze které jako vítěz vyšla firma World Production.

K prodeji na trzích se přihlásilo 70 trhovců 

Cílem podle koalice bylo oživení trhů, rozšíření sortimentu a služeb. Proti způsobu, jakým byl nový provozovatel vybrán, se ale kvůli údajné netransparentnosti zdvihla vlna odporu. Na základě toho radní nakonec v lednu soutěž zrušili. A ve středu správou tržiště pověřili Správu zbytkového majetku.

„Naší ambicí je kvalitu zvyšovat, nikoli snižovat. To bychom byli sami proti sobě. Proto také budeme kvalitu trhů pravidelně kontrolovat. Že o trhy bude i pod správou městské části zájem, ukazuje například zájem trhovců," uvedl místostarosta. Podle něj se k prodeji na trzích přihlásilo 70 trhovců, přičemž většina už jich na náměstí působila. „Věřím, že se tak postupně rozpustí poněkud předčasná kritika, že naše městská část pořádání trhů nezvládne," doplnil.

Radnice prý jde do velkého rizika 

Ani s tím ale nejsou opoziční Strana zelených a lidé, kteří popsali petici, spokojeni. Obávají se, že firma nemá s pořádáním trhů zkušenost, a že to kvalitě produkce uškodí.

„Radnice jde do velkého rizika - bez soutěže svěřuje narychlo správu trhů subjektu, u kterého nemá spolehlivě ověřeno, zda má základní kompetence dobrého organizátora trhu - starat se o dobré podmínky pro farmáře, aktivně s nimi komunikovat, kontrolovat, prezentovat a garantovat kvalitu a původ prodávaného zboží," uvedl zastupitel za zelené Ondřej Rut. Archetyp provozoval trhy v Praze 3 od roku 2009. Radnici platil 100 tisíc korun měsíčně. Společnost má ve správě mimo jiné i trhy na náplavce.

Čtěte také: Trhy na „Jiřáku" bude provozovat městem vlastněná společnost. I přes kritiku