Lidé z Vinohrad a blízkého okolí cestou do práce či do školy musí nedobrovolně absolvovat slalom mezi zábranami, matky s dětmi hrají hru Země je láva, řidiči se bojí o kola aut, obyvatelé bytových domů nemají kde zaparkovat. Někteří z nich nemohou větrat, kvůli rámusu ze stavebních strojů se pořádně nevyspí.

Praha 2 je rozkopaná už od jara. Korunní, Italská, Moravská, Římská, Slovenská či Šumavská… Skoro žádné ulici se rekonstrukce inženýrských sítí a plynu nevyhnula. Lidé si na sociálních sítích stěžují, že práce nejsou koordinované a že se nedodržují naplánované termíny. Na webových stránkách úředníci městské části s občany komunikují a odpovídají na jejich časté dotazy. Ve facebookové skupině Praha 2 bez cenzury se v průběhu září rozjela vášnivá debata.

„Že se to musí udělat, je jasné, ale když se jen kope a kope a není nic hotovo podle udaných termínů, člověk mít pochopení nemůže,“ napsala jedna z diskutujících. „Nemáte někdo vrtulník? Nebo aspoň chůdy? Jinak se asi nedostanu domů,“ zní komentář příspěvku s fotkami rozkopaných chodníků.

Do diskuze se zapojil rovněž místostarosta Jan Korseska (ODS), který se snažil vysvětlit, že radnice se věci pokouší řešit. „Jestli si myslíte, že je nám jedno, co se děje, tak se mýlíte. Já jsem rád, že se při jednom nepořádku položí všechny sítě, které jsou uloženy v chodníku. Ale nejsem vůbec spokojený s délkou a postupem prací,“ uvedl místostarosta.

Setkání se zástupci firem

Už 24. července proběhla schůzka zástupců radnice s firem, které výkopové práce provádějí - Pražská plynárenská, Energo Praha a Promsat CZ. „Cílem tohoto setkání bylo urychlené zlepšení situace v Praze 2 a dodržování dohodnutých podmínek v budoucnu. Zástupci firem deklarovali snahu o informovanost vlastníků i nájemců dotčených nemovitostí o připravovaných pracích a informovali účastníky setkání o nepředpokládaných překážkách při výkopových pracích, kdy například chybí v nákresech plánů stará vedení a podobně,“ informovala tehdy radnice.

Jenže ani po více než dvou měsících se situace moc nezlepšila. Momentálně je zabraná třeba Moravská a část Šumavské ulice. „Celé léto makali jak šroub, od září se práce zasekly a postupují pomalu. Konkrétně ve Slezské ulici je chodník neustále rozkopaný, přitom se tam nic už víc než měsíc neděje, kabely jsou zasypány. A tím, že se uzavírají další a další ulice, tak hlavní problém je parkování,“ řekl Pražskému deníku jeden z rezidentů, který několikrát denně venčí v Sadech Svatopluka Čecha svou fenku a musí se staveništi před domem vyhýbat.

Politici vytrvale prosí občany o trpělivost a pochopení. V půlce října by podle harmonogramu měly práce skončit a vinohradský „tankodrom“ se snad bude pomalu měnit a komplikace (nejen) pro rodiče s kočárky či hendikepované brzy zmizí.

„Praha 2 si uvědomuje, jak tato situace občany trápí. Nicméně znovu opakujeme, že průběh jednotlivých prací radnice neřídí a nemá žádný vliv na jejich průběh. Zda tedy budou avizované termíny jednotlivých prací dodrženy či nikoli, je tedy záležitostí zhotovitele. Odbor dopravy a územního rozvoje v současné době žádný takový požadavek neeviduje,“ sdělila Pražskému deníku mluvčí městské části Andrea Zoulová.