Bytové družstvo, které nyní budovu vlastní, s knihovnou jedná, chce ale po ní dvojnásobný nájem. Petici za zachování knihovny podepsaly už stovky lidí, dostali ji i magistrátní zastupitelé.

Podle dopisu ředitele knihovny Tomáše Řeháka, byla důvodem pro nezřízení věcného břemene lepší prodejnost domu a udržení jeho hodnoty. Nový majitel chce nájemné zhruba 700.000 korun, což je podle Řehákova vyjádření nepřijatelné.

Městská část se na financování pobočky podílet nechce. S družstvem knihovna jedná i o případném opuštění části prostoru.

4400 čtenářů

„Knihovna se skládá ze dvou křídel. V jednom je samostatné oddělení pro děti, ve druhém oddělení pro dospělé, které je podsklepené. Zmenšení plochy není ideální, ale možné řešení," řekl jeden z organizátorů petice za zachování knihovny Petr Frischmann.

Knihovna v Záhřebské měla v roce 2013 téměř 4400 zapsaných čtenářů, ročně ji navštívilo přes 21.000 lidí a půjčili si přes 58.000 knih, audioknih a deskových her. V Praze 2 je kromě ní a knihovny ve Vinohradské ještě pobočka v Ditrichově ulici a na Ostrčilově náměstí.

Poblíž je i pobočka v Korunní, která ale už náleží pod Prahu 10. Celkem má pražská městská knihovna 42 poboček a dvě pojízdné, takzvané bibliobusy.