Praha 2 nesouhlasí se změnou provozovatele památníku heydrichiády

Praha - Městská část Praha 2 nesouhlasí se změnou provozovatele památníku heydrichiády v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, který je na jejím území. Hlavní město, kterému objekt patří, zvažuje, že by kryptu místo pravoslavné církve spravoval Vojenský historický ústav (VHÚ). V kostele se skrývali parašutisté, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
„S rozdělením nesouhlasíme a považujeme to za nesmyslné. Obě místa, tedy kostel a krypta pod kostelem, jsou historicky těsně spjata. Navíc prostory kostela i krypta jsou součástí Národního památníku hrdinů heydrichiády," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).
Město přispívalo na provoz
Pravoslavná církev má kostel včetně krypty v pronájmu průběžně už od první republiky. V roce 1942 v něm pravoslavný biskup Gorazd poskytl parašutistům úkryt. Národní památník hrdinů heydrichiády tam církev vybudovala v roce 1995.
Do památníku se platí vstupné 75 korun pro dospělé a 35 korun pro studenty. Pod správou VHÚ by mohl být přístupný zdarma a město by přispívalo jen na provoz.
Kostel v době války
Parašutisté z výsadku Anthropoid, kteří měli provést atentát na Heydricha, se dostali na území protektorátu na konci prosince 1941. Na Heydricha Jan Kubiš a Jozef Gabčík zaútočili 27. května 1942.
Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je zradil jeden z nich – Karel Čurda. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě kostela.
Boj s německou přesilou nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Adolf Opálka, Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že jim poskytl úkryt.
Atentát na Heydricha připomíná od roku 2009 také památník v pražské Libni v Praze 8. Stojí přímo v místě, kde parašutisté na Heydrichův vůz zaútočili.
Čtěte také: Praha zvažuje, kdo bude dál provozovat památník heydrichiády