„Budova bohužel stále chátrá, a děje se tak zčásti možná i proto, že není jasné její budoucí využití po případném odkupu. Městská část Praha 2 proto navrhuje, aby se krásná secesní budova stala sídlem secesního skvostu Slovanské epopeje Alfonse Muchy,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Dobrá dostupnost

Památkově chráněná stavba v současné době patří firmě RailCity Vyšehrad. Praha 2 ji chce koupit z prostředků městské části.

Výhodou umístění Muchova díla je podle starostky dobrá dostupnost nádraží, ke které ještě přispěje nová zastávka vlaků Výtoň, jejíž stavba se plánuje.

Současný žalostný stav kulturní památky se přisuzuje jejímu soukromému majiteli. O vlastnictví budovy se dříve přely České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Soud v roce 2006 přiřkl SŽDC vlastnictví budovy a Českým drahám vlastnictví pozemku. V roce 2002 chtěla budovu koupit Praha 2, nabízená cena byla pro ni ale příliš vysoká.

Nádraží tak skončilo v rukou společnosti TIP Estate, která se později přejmenovala na RailCity Vyšehrad. Ta v areálu neoprávněně zbourala objekt bývalé čekárny a pokácela několik stromů, za což zatím obdržela několik pokut. Na rekonstrukci získala územní rozhodnutí i stavební povolení, které zatím ale nevyužila.