Centrem dění oslav bývá každoročně Národní třída. Tam program, s letošním mottem Časy se mění, odstartuje v 10 hodin již tradiční Sametový brunch na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. 

Oblast Národní třídy se akcí Korzo národní přemění již desátým rokem. Do oslav se na ulici a v přilehlých divadlech nebo galeriích zapojí několik osobností ale i organizací nebo spolků.

V rámci Korzo národní bude připravena i pro rodiny s dětmi například tramvaj s výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řada zajímavých výstav. A nejen děti se mohou těšit na netradiční hodiny dějepisu nebo workshopy o dezinformacích. V případě Obýváku Václava Havla - ten se v letošním roce bude věnovat Olze Havlové a dalším ženským autorkám.

Již tradičně zazní z balkonu Paláce Metro v 17:11 Modlitba pro Martu zazpívaná Hanou Holišovou. Doprovázet ji bude živě malovaný videomapping. Večer zakončí koncert zpěvačky Lenny v 17:45 na Pravda a Láska stagi. 

close Plakát k oslavám 10 let Korzo Národní. info Zdroj: Festival svobody zoom_in Plakát k oslavám 10 let Korzo Národní.

Vzpomínky na Albertově

Typickým místem pro setkání a uctění nejen studentů se stal pražský Albertov. Studenti z Univerzity Karlovy odkážou na historické události nejen z roku 1989, ale i právě z roku 1939, kdy byly uzavřeny vysoké školy. 

Program na Albertově
10:00 - zahájení
11:30 - zahájení pietního aktu na podiu
12:00 - proslovy rektorů, zástupců Rady vysokých škol a studentů, kladení věnců
13:15 - Petr Paleček - Vzpomínky na šest let MDS s českými studenty ve světě
13:45 - vystoupení Platformy studentů politologie, politologická debata: Sametový rozvod - Česko a Slovensko po 30 letech
14:00 - hosté Petr Just, Michael Žantovský

close Plakát k uctění památky 17. listopadu na Albertově. info Zdroj: Festival svobody zoom_in Plakát k uctění památky 17. listopadu na Albertově.

Koncert pro budoucnost 2023

Vrcholem svátečních oslav bude již osmým rokem Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Od půl páté odpoledne do 22. hodiny večerní se na pódiu představí desítky umělců a zástupců občanské společnosti. 

O hudební program se postarají hudebníci jako Bára Poláková, Aneta Langerová, Vladimir 518 feat Sigon nebo kapela Buty a další. 

Z Koncertu pro budoucnost v roce 2022:

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí 17. listopadu 2022. | Video: Deník/Radek Cihla

Mezi potvrzenými řečníky jsou herec Jan Cina, zápasník Jiří Procházka nebo spoluzakladatel Občanského fóra Ivan Gabal. Večerem provedou Tereza Dočkalová a Jindřich Šídlo. 

Další vybraný program na pátek 17. listopadu:
-přímý přenos Cen Paměti národa z Národního divadla
-Den otevřených dvěří Herzánského paláce 
-vstup zdarma do expozic Národní galerie nebo Národního muzea 
-Den otevřených dvěří Národní knihovny
-Sametové posvícení: Ohýbání Komenského - satirický průvod masek z Kampy přes Karlův most k Národní třídě