Budoucí vzhled Komořan výrazně ovlivní výstavba v areálu bývalých Modřanských strojíren. „Areál zasahuje do samotného centra Komořan a možnosti jeho transformace je potřeba studií podrobně prověřit," píše místostarostka Daniela Rázková (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12) magistrátu v žádosti o vypracování studie.

Studie by se měla zabývat i tramvajovou tratí 

Kromě areálu strojíren se bude v Komořanech stavět také na brownfieldu v okolí ulice U Skladu, chystají se také obytné projekty Komořanská, Modřanský háj a jižně od Pražského okruhu Šance. Podle radnice je třeba také vytvořit centrální prostor budoucího komořanského náměstí.

„V návaznosti na plánovaný rozvoj uvedených ploch je potřeba územní studií prověřit také kapacity, umístění a případné doplnění potřebného občanského vybavení, především v oblasti školství," uvádí dále usnesení. Studie by se měla zabývat také tramvajovou tratí do Komořan, vedením MHD a systémem cyklostezek.

Praha 12 žádá zůžení silnice na dva pruhy 

Zásadní bude pro rozvoj území také silniční propojení na Pražský okruh. Radní v září schválili, že se dopravní stavba odhadem za 2,2 miliardy korun začne projektovat.

Městská část žádá, aby nová silnice byla zčásti zúžena na dva pruhy. Obává se nadměrné dopravní zátěže a hluku. V rámci projektu by měla vzniknout i nová křižovatka, stavba si vyžádá také přeložení železnice.

Čtěte také: Jako ve středověku: Praha řeší kanalizaci