Uplynulo již deset let od posledního předávání čestného občanství občanům Prahy 12. Nastal tedy správný čas ocenit další občany této městské části, a tak na konci dubna proběhlo v obřadní síni radnice P12 slavnostní předávání čestného občanství, a to hned dvěma mužům.

Z rukou 1. místostarosty Petra Šuly převzal toto významné ocenění ilustrátor Jaroslav Němeček a botnik Václav Větvička. Oba ocenění mají k městské části velice blízký vztah a šíří její dobré jméno mimo jiné i prostřednictvím svých profesí. Sám místostarosta vyzdvihl jejich pracovitost a kladný vztah k Praze 12.

close Petr Šula, 1. místostarosta MČ Praha 12 s oceněnými - Václavem Větvičkou (vlevo) a Jaroslavem Němečkem (vpravo). info Zdroj: Praha 12 zoom_in Petr Šula, 1. místostarosta MČ Praha 12 s oceněnými - Václavem Větvičkou (vlevo) a Jaroslavem Němečkem (vpravo).

Jeho slova nejprve směřovala k prvnímu oceněnému, panu Jaroslavu Němečkovi, ilustrátorovi známého komiksu Čtyřlístek. „Vaše jedinečné postavičky z komiksu Čtyřlístek nejenom baví, ale i učí. Společně se svou ženou jste prostřednictvím Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky vytvořil svět, který přináší radost a poučení. Vaše práce je příkladem toho, jak umění může spojit lidi a překonat generace,“ uvedl Petr Šula.

Jaroslav Němeček se proslavil jako ilustrátor a autor populárního komiksu Čtyřlístek, který je zapsaný v České knize rekordů jako nejdéle vycházející český komiks. Čtyřlístek vychází nepřetržitě od roku 1969, již 55 let. Inspiraci pro mnohá dobrodružství čerpal Němeček právě ze vzpomínek na dětství v Modřanech. Jeho rodný dům (interiér i exteriér) se stal dokonce předlohou pro komiksové obydlí čtveřice hrdinů.

Při děkovné řeči oceněný Jaroslav Němeček zavzpomínal na počátky jeho celoživotní vášně. „Kreslení jsem se věnoval i s tatínkem, ale maminka je maminka. Ta mě vždycky posadila ke stolu, vzala houby, které nasbírala v lese, a řekla – tohle je hříbeček, to nakreslíš, tohle zase klouzek … a takhle ve mně vypěstovali radost z toho, co všechno se dá s tužkou a později s vodovkami nakreslit.“

Dalším oceněným se stal botanik Václav Větvička, u kterého 1. místostarosta též nešetřil s vlídnými slovy. „Jste mužem mnoha talentů a vášní. Vaše kariéra zahradníka, spisovatele, botanika a překladatele zahrnuje široké spektrum úspěchů, které obohatily naši společnost a inspirují nás všechny. Vaše literární dílo o rostlinách a přírodě je neocenitelným příspěvkem k našemu kulturnímu dědictví.“

Václav Větvička je dlouholetým obyvatelem Modřan a patří k patriotům Prahy 12. Několik let byl vedoucím Průhonického parku a působil také v redakci časopisu nakladatelství Academia  Živa. Stal se dokonce ředitelem Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK, kde pracoval až do roku 2007. Věnuje se rovněž publicistické činnosti, kde reflektuje témata z Prahy 12 a s městskou částí také dlouhodobě spolupracuje a pořádá tématické besedy a přednášky.

Také Václav Větvička zavzpomínal na dětství i svou kariéru a představil svou novou vydanou knihu nazvanou Nejlepší půda nám leží pod nohama. Na závěr na sebe prozradil, že i on je fanouškem komiksových hrdinů Jaroslava Němečka: „V naší rodině Čtyřlístek od prvního dne uspěl, kluci tím byli úplně posedlí. A jednotliví členové rodiny, my jsme čtyři, nesou jména těchto hrdinů. Volba na mé ocenění zároveň s panem Němečkem je příznačná a patřičná,“ zakončil s nadsázkou a humorem sobě vlastním Václav Větvička.

„Městská část Praha 12 se rozhodla udělit čestné občanství poprvé po deseti letech, kdy toto ocenění získali herci Jana Hlaváčová, Luděk Munzar a Jiří Kodet. Velmi si vážíme všech oceněných a v následujících letech určitě rádi oceníme i další, pro naši městskou část významné osobnosti,“ dodal 1. místostarosta Petr Šula.

Oba noví čestní občané Prahy 12 byli navíc již dříve oceněni prezidentem republiky. Jaroslav Němeček obdržel v roce 2023 Medaili I. stupně Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění a Václav Větvička převzal v roce 2018 Medaili I. stupně Za zásluhy o stát v oblasti vědy.