Lidé z osmdesátitisícového sídliště Jižní Město čekali dlouhých třicet let. Především na bazén, který jim politici zhruba od poloviny 80. let minulého století soustavně slibují. Čeho se tedy dočkali?

Na Chodově najdou tři haly. První z nich nabízí „arénu" pro míčové hry s kapacitou 315 diváků. Bazénky pro děti a kojence se nacházejí ve druhé hale. A konečně onen kýžený bazén s pěti plaveckými drahami, doplněný tobogánem, brouzdalištěm, dětskou skluzavkou a restaurací najdou lidé z Jižního Města ve třetí hale.

Ovšem právě zde, tedy ve třetí - nejočekávanější hale - lze, nejen slovy opozičních zastupitelů městské části, ale také podle některých obyvatel sídliště najít největší slabinu Jedenáctky VS.

Jako sardinky

„Je to miniaturní bazének o výměře 25 x 10,5 metru, ale i relaxační část s tobogánem a saunami," míní zastupitel Prahy 11 Ladislav Kos (HPP11). Když přihlédne k projektované kapacitě bazénové části, která činí 119 osob, napadá ho prý přirovnání k sardinkám.

Bude kapacita obřímu sídlišti stačit? Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský zdůraznil, že vodní plocha byla záměrně projektována především pro děti. „Padesátimetrový bazén jsme nechtěli. Nikdy nebylo naší ambicí pořádat tu závody," podotkl starosta.

Nové sportovní a relaxační centrum Jižního Města je hotové a v pondělí 23. června do něj zavítali první obyvatelé sídliště.

Za hodně peněz…

Areál Vodní svět, později přejmenovaný na Jedenáctku VS, se už před zahájením výstavby stal tématem mnohých politických kontroverzí mezi vedením radnice Prahy 11 a tamní opozicí. Bude skutečně plnohodnotně sloužit svému účelu a byla více než půl miliarda korun (bez DPH - pozn. red.) z rozpočtu městské části vynaložena efektivně?

„Nabízí prostory pro plavání, zážitky na vodních atrakcích, posezení v restauraci, rehabilitaci i důstojnou kulisu pro sport. Samozřejmostí je zázemí, včetně šaten a recepcí," zmínila mluvčí Prahy 11 Šárka Cicvárková.

Jenže nejen opozice, ale i někteří obyvatelé osmdesátitisícového Jižního Města nepolevují s kritikou projektu. Za hodně peněz prý nabízí „málo muziky" a nemá prý šanci obstát v konkurenci s nedalekým aquaparkem v Čestlicích. A to i přes opakovaná prohlášení starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského, že především děti z Jižního Města již nebudou nuceny dojíždět za plaváním do vzdálenějších končin Prahy.

Standardní ceny

„Z tohoto důvodu klesnou mimo jiné i náklady na cestování a městská část Praha 11 samozřejmě přispěje našim dětem na povinnou výuku plavání," stojí na oficiálním webu Jedenáctky VS, spravovaném radnicí.

Městská část, jako výhradní vlastník, prý bude sama stanovovat ceny vstupného i doprovodných služeb. „Z těchto důvodů můžeme garantovat, že ceny budou standardní. Bude nastaven systém vstupného, který bude zvýhodňovat pravidelné návštěvníky a občany Prahy 11. Cenově zvýhodněné vstupné bude také pro děti a mládež, rodiče s dětmi a seniory," slibuje Praha 11.

Podle zjištění Pražského deníku se obyvatelé Jižního Města na bazén dlouho těšili. Jeho proporce však pro ně, dle přesvědčení opozičních zastupitelů městské části, budou spíše zklamáním. A to především vzhledem k ceně projektu.

Do 31. srpna si zaplavate levnějiVstupné bude do 31. srpna 99 korun, poté budou dospělí platit za hodinu plavání 120 korun a za hodinu a půl 190 korun. Děti a senioři zaplatí 90 korun, respektive 130 za hodinu a půl. Děti do roku a půl věku budou mít vstup zdarma. Otevřeno bude od 8 do 20 hodin, od září od 6.30 do 21 hodin.

Promarněná příležitost?

„Považujeme stavbu za promarněnou příležitost. Mohl vzniknout areál, který by mnohem lépe splňoval sportovní a rekreační potřeby Jižního Města," zmínil v pondělí například zastupitel Ladislav Kos (HPP11). Stavbu projektu považuje za předraženou. Navíc prý má i jisté technické nedostatky. Bazén je podle něj příliš malý a tudíž v něm nelze pořádat závody.

Sportovní hala, která podle Kose svým architektonickým pojetím připomíná spíše „skladovací halu kdesi u dálnice" má prý zase nižší strop, než určují předpisy pro pořádání oficiálních volejbalových zápasů. Připomněl dále, že Praha 11 již v ulici Květnového vítězství jednu sportovní halu má. „Krytý bazén měl být větší, měl zde být i venkovní bazén, či ledová plocha. Toto řešení jsme navrhovali před třemi roky, ale nebyli jsme vládci radnice vyslyšeni," dodal Kos.

Připomeňme, že původní projekt Vodní svět se měl více podobat Kosem nastíněnému řešení. Radnice však zjistila, že na Vodní svět nemá peníze, a tak projekt pozměnila a pod názvem Jedenáctka VS poněkud umenšila.

Starosta Dalibor Mlejnský na výtky reagoval s tím, že bazén i sportovní hala byly záměrně projektovány především pro děti. „Padesátimetrový bazén jsme nechtěli. Naše ambicí nebylo pořádat tu závody," prohlásil Mlejnský.

Projekt neobstojí

O tom, že z konečné podoby Jedenáctky VS bude občan Jižního Města zklamán, je přesvědčen také další zastupitel Prahy 11 Jan Mareš z TOP 09. „Pokud si cenu výstavby a nabídku služeb srovnám například s rekonstrukcí plaveckého bazénu v Pardubicích, je evidentně něco špatně", uvedl Mareš.

„Cena výstavby Jedenáctky VS se dostala na částku kolem 570 milionů korun. Není v ní ale obsaženo asi 100 milionů, které stála již pouhá příprava. Rekonstrukce plaveckého bazénu v Pardubicích dosáhla výše 540 milionů korun. Jenže v Pardubicích mají padesátimetrový bazén oproti pětadvacítce na Chodově, trojskluzavku, tobogán Megaslide, skokanský bazén, horolezeckou stěnu, sněhovou kabinu, infrakabinu, fitness, letní pláž s bazénem, tobogánem a tak dále. Co má navíc bazén na Praze 11? Čtyři bazénky pro výuku plavání dětí oproti jednomu v Pardubicích a víceúčelovou tělocvičnu," shrnul Mareš.

Kritika z jeho úst se ale týká i tak zvaných víceprací. Ty se v případě Jedenáctky VS údajně vyšplhaly na 50 milionů korun, přičemž například na dostavbě Aquacentra Šutka se jednalo o 40 milionů korun. „Šutka je ovšem areál, který ležel ladem od konce 80. let, takže tomu odpovídala i počasím, vandaly zničená konstrukce. Jen úprava terénu a demolice činila 15 milionů. Zato Jedenáctka VS se stavěla na holé louce," poznamenal Mareš.

Největší chyba

Za vůbec největší omyl, respektive chybu považuje projektovanou kapacitu návštěvníků bazénové části areálu, která na osmdesátitisícovém sídlišti Jižní Město činí 119 lidí.

„Tento údaj vychází z kapacity šaten, kde je k dispozici 119 skříněk. Příslušná vyhláška ministerstva zdravotnictví přitom stanoví maximální kapacitu na 210 osob. Takže projektant navrhl do areálu přibližně poloviční množství skříněk nežli je kapacita areálu. Automaticky jsou tedy na Jedenáctka VS sníženy příjmy, protože se do areálu dostane poloviční množství lidí, než pro který je postaven. A nelze to svádět pouze na projektanta, tyto věci si měl ohlídat investor," dodal zastupitel Mareš.

Ne jen kapacita a pořizovací cena areálu Jedenáctka VS budí rozpaky u zastupitelské opozice Prahy 11. Obavy prý zastupitelé mají také o budoucí financování provozu sportovního areálu.

Ve výběrovém řízení na provozovatele Jedenáctky VS zvítězila firma, provozující v současné době bazén pro děti, miminka a vodní aerobic v Dolních Břežanech. Mimo jiné uspěla i na základě prohlášení, že po radnici nebude požadovat žádné dotace. Navíc má radnici posílat 250 tisíc korun měsíčně z výtěžků vstupného. Provozovatel přitom údajně očekává návštěvnost 900 osob denně, čímž by se dostal na 6. místo v návštěvnosti vodních areálů v celé České republice.

Opoziční zastupitelé Prahy 11 včetně citovaného Jana Mareše prý danou věc konzultovali s řediteli jiných vodních areálů v republice a jejich odhad údajně naznačuje maximální návštěvnost Jedenáctky VS na 300 osob denně. Zastupitelé na základě této konzultace konstatovali svou obavu, že dotování chodu bazénu z prostředků městské části se brzy stane realitou.

Čtěte také: V Čestlicích mají nové tobogány