Volby v roce 2022 vyhrálo Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) a na křeslo starostky usedla Šárka Zdeňková. Přibližně za rok a půl už koalice složená z HPP11, Prahy 11 Sobě a Pirátů dvakrát padla. Od prosince je městská část, která je podobně velká jako Kutná Hora, navíc i bez starostky.

Místní politické subjekty dle svých slov dělají vše proto, aby krizi vyřešily a bezvládí ukončily. Ani za čtyři měsíce se jim ale řešení najít nepodařilo. „Nemám zprávy o tom, že by se koalice někde rýsovala, ale HPP11 se snaží dál vyjednávat,“ uvedla na dotaz Deníku bývalá starostka Zdeňková (HPP11).

Jednání se zasekla

S jejími slovy ale nesouhlasí ostatní politické subjekty. Ty tvrdí, že jednání neprobíhají. „My jsme poslali nabídky úplně všem politickým subjektům na Praze 11. Většina z nich s námi jako s hnutím ANO jednat nechce. S HPP11 jsme jednali do půlky ledna, oni ale poté jednání přerušili a začali vyjednávat s jinými stranami,“ uvedl pražský předseda hnutí ANO Ondřej Prokop s tím, že podle něj nemá dnes nikdo zájem na radnici v Praze 11 usednout a převzít odpovědnost za rozvrácený úřad a rozpočet.

9. zasedání ZMČ Praha 11 (14.3. 2024):

| Video: Youtube

Vítězné HPP11 na sociálních sítích uvedlo, že si některé kluby kladou při jednáních nesmyslné požadavky, které nemají nic společného se správou věcí veřejných, ale pouze s počtem placených funkcí. Podle Zdeňkové panuje největší názorový střet u tématu počtu zástupců v radě a trvají kompetenční spory. Podle zastupitelky Terezy Dolanské z místní TOP 09 je ale HPP11 požádalo o formální schůzku pouze jednou. „Na té jsme vyjádřili ochotu v jednáních dále pokračovat, s žádným termínem jednání se nám však HPP11 již neozvalo,“ uvedla Dolanská.

Zastupitelstva bez účasti, projekty stojí

Dle vyjádření většiny zúčastněných je zatím cesta z krize v nedohlednu. Práce na Praze 11 podle nich stojí a účast na zastupitelstvech, kde se má směřování městské části projednávat, je nízká. „Řada projektů, které jsme měli jako radní HPP11 v kompetencích, mezitím stojí nebo je jejich realizace přímo ohrožena,“ uvedlo HPP11 na sociálních sítích. Řeč je o kulturních projektech, dopravě i územním rozvoji.

Hlasování o postupu v připravovaných projektech ale údajně brzdí i nízká účast na zastupitelstvech. Poslední takové se konalo ve čtvrtek 14. března. „Vzhledem k absencím mnoha zastupitelů, zejména za ANO a ODS, vypadalo jednání tak, že co nepodpořilo Hnutí pro Prahu 11, tak schváleno nebylo,“ uvedla Dolanská.

Prokop nařčení z bojkotu zastupitelstva odmítá. „Část zastupitelů z hnutí ANO na zastupitelstvu chyběla z důvodů pracovních povinností nebo dovolené. Vždycky nás tam byla alespoň polovina, možná víc,“ uvedl pro Deník s tím, že jemu osobně v účasti bránily buď magistrátní povinnosti nebo dlouho plánovaná dovolená.

Městská část Praha 11 je bez starostky a funkční koalice od loňského prosince, kdy došlo k odvolání Šárky Zdeňkové (HPP11) a pádu koalice ve složení HPP11, Praha 11 Sobě a Piráti. Ta byla problematická od samého počátku. S křehkou převahou jednoho hlasu měla na vlásku a během loňského roku už se předtím jednou rozpadla.