O přesunu do pronajaté budovy na Vinici rozhodla radnice druhé největší městské části v dubnu. Hlavním důvodem stěhování je postupující stavebně-technická degradace budov, které vyžadují celkovou opravu nosných konstrukcí, obvodových plášťů a oken. Na tak rozsáhlou investiční akci ale městské části nyní chybí peníze.

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) připomněl, že stávající budovy vyžadují neustálou údržbu a opravy, aby zde mohly alespoň v nějaké formě fungovat služby pro občany.

„To je vzhledem k zamýšlené rozsáhlé rekonstrukci kontraproduktivní. Aktuálně jsme se rozhodli, že utápět další peníze nesmyslně do staré budovy je špatně, proto dojde ke stěhování do nových prostor na Vinici,“ sdělil.

Za rok v novém

O rekonstrukci budovy radnice rozhodlo vedení Prahy 10 v roce 2018, tehdy vedla městskou část starostka Renata Chmelová (Vlasta), kterou zastupitelé o pár let později odvolali kvůli údajnému zapojení v kauze Hlubuček. Nové prostory hledali zástupci radnice od května roku 2020. Náklady měly tenkrát vyjít na 918 milionů korun, z toho přibližně 230 milionů měla pokrýt dotace.

Plány ovšem citelně narušila pandemie covidu a následně válka na Ukrajině - a hlavně enormní zdražení cen stavebních prací. „Přepočítání na stávající ceny vyšlo na miliardu a půl ještě před soutěžením. Zvážili jsme v danou chvíli, že si nemůžeme dovolit za dvě miliardy rekonstruovat starou budovu a navíc vypršela dotace z magistrátu,“ vysvětlil starosta důvod zdržení.

Podle původních plánů měla být rekonstrukce hotová přibližně v roce 2024. Před třemi lety na příklad tehdejší místostarosta Martin Sekal (ODS) sliboval, že se občané můžou těšit na moderní, energeticky úspornou budovu se vstupní lobby či multifunkčním zastupitelským sálem, kde se budou moci konat veřejná setkání. Součástí měl být prostor pro expozice.

Vizualizace radnice Prahy 10

Místo toho se v létě zatím dočasně úředníci přestěhují do komplexu po původní bance u zastávky Vinice. Ta leží půl kilometru a necelých deset minut chůze od zastávky metra Strašnice nebo přímo na autobusové nebo tramvajové zastávce Vinice. Radnice bude v budově v nájmu společnosti Carpet invest.

Budovu má městská část podle prvního místostarosty Prahy 10 Tomáše Peka (Společně pro Prahu 10) pronajatou na čtyři roky, nejdéle pak na sedm let.

close Nová budova úřadu Prahy 10. info Zdroj: Praha 10 zoom_in Nová budova úřadu Prahy 10.

Radnice bude mezitím čekat na závěry ekonomické analýzy, která rozhodne o budoucnosti původního úřadu ve Vršovické. Jak upřesnil místostarosta David Kašpar (Vlasta), celé území Sídliště Vlasta včetně plánů na polyfunkční dům s kulturním sálem Nový Eden má rozvojový potenciál a budova současné radnice v něm hraje důležitou roli. Co se s místem stane, není ale zatím jasné.

„Nájemní vztah je formulován maximálně flexibilně tak, aby se městská část mohla z nájmu bezproblémově vyvázat podle toho, jak definitivně vyřeší své sídlo radnice. Kromě vlastního stěhování nás předtím čekají drobné úpravy interiérů pro optimalizaci provozu,“ upřesnil místostarosta a doplnil, že ke stěhování dojde v srpnu a na konci září už mají úředníci sedět v novém.

Další velké stěhování za tři roky

Průtahy při stěhování úředníků nejsou výjimkou ani v jiných městských částech. V roce 2020 se s dvouletým zpožděním přestěhovali úředníci na Praze 7. Předtím pracovali několik let v budově státní organizace Generální finanční ředitelství (GFŘ) na nábřeží Kapitána Jaroše.

Sedmá městská část nový vzhled budovy U Průhonu určila na základě architektonické studie a v roce 2017 vybrala stavební firmu, která si za práce naúčtovala téměř 214 milionů korun. I tady se ale práce na konec prodražily na 240 milionů bez daně.

Nová radnice Prahy 7 byla otevřena 5. března

Před třemi lety, přibližně v době kdy se Desítka začala poohlížet po nových prostorech, začala nové sídlo úředníků stavět Praha 12, a to v Modřanech. Za novou budovu radnice zaplatila necelých 618 milionů, tedy o bezmála 100 milionů korun více, než původně plánovala. Úředníci se tam přestěhovali v létě roku 2021. Realizace se protáhla o více jak půl roku.