Plány na výstavbu nové radnice či rekonstrukci stávající se táhnou už dobře deset let. Když byla starostkou Radmila Kleslová (ANO 2011), přiklánělo se vedení městské části k výstavbě nové radnice a rozpočet měl být 775 milionů korun. To bylo v roce 2014. To se ale nelíbilo opozici, která pod heslem Zastavme miliardovou radnici vyvolala referendum, jež tyto plány zastavilo.

Do starostenského křesla v následujícím volebním období usedla jedna z tváří odporu proti výstavbě radnice Renata Chmelová (VLASTA). A vedení Prahy 10 rozhodlo o rekonstrukci stávajícího komplexu budov ve Vršovické ulici. Cena? 1,1 miliardy korun.

Jenže mezi tím vzrostly ceny ve stavebnictví, a tak bude rekonstrukce stát o stamiliony víc. Už před komunálními volbami lídři kandidátek Deníku přiznávali, že cena bude vyšší. „Prosazovaná rekonstrukce by dnes stála už 2 miliardy. Budova radnice dál chátrá a riziko úrazu a poškození zdraví se zvyšuje. Prioritou teď je ochránit návštěvníky a zaměstnance úřadu,“ řekla například šéfka zastupitelského klubu ANO Radmila Kleslová.

Městská část potřebuje k zaplacení partnera

„Projekt samozřejmě vznikal v době, kdy svět neměl ponětí o covidu a energetická krize nebyla na pořadu dne. Bohužel není v možnostech městské části financovat takovou rekonstrukci samostatně. Musíme k tomu najít partnera. Bezprostředně po volbách musíme zahájit diskusi s představiteli magistrátu a hledat partnerství zde,“ odpověděl v září současný místostarosta Prahy 10 David Kašpar (VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL).

Jenže zatím není na magistrátu s kým jednat, protože Praha ještě nemá nové vedení. A tak na konci roku vyprší možnost čerpat půlmiliardovou půjčku a bude se muset vyjednávat nová. Další peníze, asi čtvrt miliardy, je přislíbeno od ministerstva životního prostředí.

„Pokud bychom se nedohodli, tak odsud budeme muset odejít do nějakého nájmu a přemýšlet o tom, jak ten objekt prodat nebo zhodnotit jiným způsobem," řekl v pondělí po jednání rady místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek (Společně pro Prahu 10).

V každém případě podle něj platí plán v první polovině příštího roku úřad a stovky jeho zaměstnanců přestěhovat do pronajatých prostor. Kvůli bezpečnosti a porušování norem není možné v nynější radničním komplexu ve Vršovické ulici zůstávat, uvedl. Radnice má na základě soutěže vytipované prostory obchodně-administrativního objektu Vinice, který se nachází ve Vinohradské ulici ve Strašnicích.

V Praze 10 vládne od začátku listopadu koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a koalice Vlasta, STAN a KDU-ČSL.