„Městská část funguje v normálním režimu. V porovnání s rokem 2002 nyní většinu území Prahy 1 ochránily mobilní zábrany. Jediné škody, které avizuji, jsou škody předem plánované, napáchané na objektech před zábranami," uvedl Lomecký. Takové oblasti jsou v centru tři – Karlovy lázně s Novotného lávkou, Lichtenštejnský palác a Sovovy mlýny na Kampě.

„Na těchto objektech jsme škody nezjišťovali. Tam je to otázka vlastníků, jak mají vypořádány pojistné smlouvy," uvedl Lomecký. Lichtenštejnský palác patří ministerstvu zahraniční, které odhaduje škody na pět až sedm milionů. Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, jsou v majetku magistrátu, který je pronajímá Nadaci Jana a Medy Mládkových. Nadace odhaduje škody na budově přibližně v rozsahu roku 2002, tedy asi 20 milionů korun.

V hudebním klubu Karlovy lázně zaplavila voda jen nejspodnější patro, spolumajitel lázní Miroslav Lipšanský odhaduje škody do dvou milionů korun. „Po odstranění protipovodňových zábran můžeme okamžitě otevřít," řekl dnes Lipšanský.

Škody na majetku Prahy 1 jsou podle Lomeckého marginální v porovnání s jinými oblastmi Čech. Poškozeny byly hlavně sklepy u Kampy.

V centru se dnes také začnou rozebírat protipovodňové zábrany. Začít by se mělo večer na Smetanově nábřeží. Předtím se ale musí zkontrolovat nábřeží u Karlova mostu, kde by se mohly objevit kaverny. „Pokud tam budou problémy, začne se s odstraňováním zábran na levém břehu u Kampy," uvedl Lomecký. Zábrany by měly z centra zmizet do 48 hodin. „Pak nastane plošné čištění, především na Kampě. Chystá se také deratizace," uvedl Lomecký.

Protipovodňové zábrany se začaly už v noci na dnešek odstraňovat v Holešovicích.