Nová turistická atrakce částečně zaplnila díru na trhu, kterou způsobil předloňský zákaz vjezdu segwayů do rozsáhlých oblastí nejen v centru Prahy. „Občané si na jejich provoz neustále stěžují, a to jak na hluk a nepořádek, tak i na blokování plynulosti dopravy,“ zdůvodnil averzi vůči nim starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Vyzval proto ministra dopravy, aby navrhl změnu silničního zákona, jež by vedla k právní definici pivních samohybů. „Pak můžeme provoz pivních kol zakázat tak, jako to udělali například v Amsterodamu,“ těší se Lomecký.

Strážníci v Praze 1 pivní kola intenzivně kontrolují již dnes. Omezují se ale jen případy porušování vyhlášky zakazující pití alkoholu na vybraných veřejných prostranstvích.

Pivní kola se v poslední době stala velmi oblíbenou atrakcí turistů v centru města. Až patnáct většinou nepřipoutaných pasažérů bez přilby na nich při pomalé jízdě popíjí alkohol, který je součástí ceny, a poslouchají hlasitou hudbu. Navíc v úzkých uličkách Prahy 1 velmi často blokují dopravu. Cena za 90minutovou jízdu se pohybuje kolem devíti tisíc korun.

„Uvědomuji si, že zákony by neměly být kvůli právní jistotě občanů příliš často novelizovány. Nevidím však jinou cestu,“ dodal Lomecký s tím, že centrum metropole je turistickou komercí extrémně zatížena a podnikatelé orientovaní na zahraniční klientelu neberou na místní obyvatele ohled.

Podle ministerstva dopravy však není ke změně zákona důvod. Mluvčí rezortu Zdeněk Neusar pro web Zdopravy.cz uvedl, že pivní kola svou konstrukcí splňují požadavky na vozidla zařazená mezi jízdní kola. „Současná legislativa umožňuje postih jejich řidičů,” prohlásil Neusar. Podle něj dosud s provozem pivních kol, který by souvisel s nehodovostí či překážkou provozu, neřešili žádný problém.