„Hudební produkce, zejména vystoupení doprovázená zesilovači, výrazně narušují komfort obyvatel a lidí pracujících na Praze 1," řekl dnes novinářům Lomecký. Na radnici městské části podle něj dorazily petice proti hlasité hudební produkci, které podepsaly desítky lidí. Radnice má ale také ohlasy umělců a návštěvníků metropole, kteří uvolnění buskingu vítají a chválí. „Po pravdě vám řeknu, že kladných reakcí přišlo více," uvedl Lomecký.

Čtěte také: Praha zvýší maximální cenu za odtahy aut

Podle starosty je v současnosti chybně stanoven například hlukový limit veřejných vystoupení. „Běžný provoz ulice je 60 až 75 decibelů. Téměř 95 procent představení, které jsme si měřili, nemohlo splňovat limit 45 decibelů," uvedl Lomecký s tím, že hlukové limity navíc pravidelně nikdo nekontroluje.

Volnější podmínky pro umělce v ulicích, zejména to, že mohou hrát téměř všude a nemusí k tomu mít povolení, vydal na jaře magistrát pouze jako doporučení. Nejde o nařízení, kterým by se městské části musely řídit. Po letním zkušebním období se uvažuje o úpravě. „Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, podněty městských částí Praha samozřejmě vítá," řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Tereza Králová. V prosinci by se měla sejít komise pražské památkové rezervace, která bude o doporučeních jednat. Rozhodnutí pak bude na radě hlavního města.

Praha 1 také navrhuje stanovit místa pro takzvanou hlučnou a tichou produkci a lépe specifikovat čas veřejných vystoupení. Nyní platí, že umělci mohou hrát denně od 10:00 do 21:00, ale neměli by přitom používat pódium nebo jiné podstavce. Vedení Prahy 1 by zavedlo veřejná umělecká vystoupení bez zvukového doprovodu, například živé sochy, levitace, klauny nebo žongléry, a to bez časového omezení.

Mezi oblíbená místa pouličních umělců v Praze 1 patří například Královská cesta, Můstek a celá ulice Na Příkopě. Problematické je Staroměstské náměstí, kde je produkce zakázána u radnice, ale jinde se toleruje.