Osočování, vzájemná nedůvěra i tlak událostí odehrávajících se na celostátní politické scéně.
Důvody, kvůli kterým se ve středu ráno rozpadla trojkoalice TOP 09, ČSSD a Věcí veřejných v Praze 1. Poslední ze jmenovaných koaličních partnerů se po vleklých neshodách uvnitř vedení radnice odporoučel na druhou stranu „barikády.“
Přesto se Praha 1 uprostřed bezvládí neocitne. Zbývající dvě koaliční strany mají i po odchodu VV stále dostatečný počet mandátů v zastupitelstvu. Napříště tak bude první městské části vládnout duo TOP 09 a ČSSD pod taktovkou starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09).
VV se paradoxně ocitly v jedné opoziční lavici bok po boku s místními občanskými demokraty. Ti se netají uspokojením nad rezignací dosavadní místostarostky a radní pro sociální oblast Jany Pařízkové (VV).
Již několik týdnů vyzývali starostu Lomeckého, aby zvážil další spolupráci s Pařízkovou kvůli jejímu někdejšímu působení ve společnosti ABL. Lomecký sám již dříve deklaroval, že pokud Pařízková sama nerezignuje, na příštím zastupitelstvu ji při hlasování o jejím setrvání v radě, vyvolaném ODS, koaliční partneři „nepodrží“. Přesto si údajně přál ve spolupráci s VV pokračovat. Jenže po úterním nočním jednání klubu zastupitelů VV je všechno jinak. Žádné překvapení se ovšem nekoná.
Obě strany sporu zastávaly neústupné pozice. Lomecký trval na rezignaci Pařízkové, VV se z principu nechtěly Pařízkové vzdát.
Přestože starosta Lomecký byl v otázce dalšího setrvání Pařízkové v radě městské části neoblomný, včera dal v prohlášení najevo lítost nad koncem koaliční spolupráce s VV.
„Máme důkazy o tom, že slečna Pařízková věděla o sledování politiků ODS Prahy 1 společností ABL v předvolební kampani v roce 2006. TOP 09 neuzavřela koaliční smlouvu s ABL ale s VV. Je potřeba, aby VV provedly personální obměny v radě,“ vzkazoval v uplynulých týdnech Lomecký Věcem veřejným.
Starosta nakonec poděkoval
Poté, co mu včera Pařízková oznámila, že rezignuje na své funkce, posteskl si: „Celá ta záležitost mě hodně mrzí. Práce slečny Pařízkové si považuji a poděkoval jsem za ni.“
Minulost se ale podle něj smazat nedá. Měl na mysli jednak zaměstnanecký poměr Pařízkové v ABL, kde působila jako socioložka, později jako projektová manažerka. Především ale mínil dokumenty, které údajně dokazují to, že věděla o sledování politiků.
Proti tomu se však Pařízková ohradila. O sledování politiků prý nevěděla. „I nadále naprosto odmítám stigmatizaci kohokoli jen proto, že kdysi pracoval v ABL. A myslím, že i za krátkou dobu jsem prokázala, že mé kroky na radnici směřují ve prospěch občanů Prahy 1,“ uvedla Pařízková.
„Za jejího působení otevřela Praha 1 například sociálně-právní a dluhovou poradnu pro občany, rozvinula spolupráci mezi Střediskem sociálních služeb a nemocnicí Na Františku, pečovatelská služba byla prodloužena do večerních hodin,“ vypočetla úspěchy Pařízkové asistentka místopředsedkyně poslanecké sněmovny Kateřiny Klasnové (VV) Kateřina Veselá.
Lomecký při tomto vědomí Pařízkové údajně nabídl zformování nového sociálního výboru a předsednické křeslo v něm. „Považovala bych to jen za mrhání veřejnými prostředky. Z postu šéfové dosud neexistujícího výboru bych zdaleka nemohla prosadit vše, co jsem občanům slíbila a co bych mohla dokázat jako místostarostka,“ vysvětlila odstupující radní. Její místo v radě podle Lomeckého zatím zůstane neobsazeno. Kompetence v oblasti sociální problematiky a protidrogové prevence prý převezme na svá bedra.
Opoziční občanští demokraté Prahy 1 hodnotí odchod Pařízkové a VV do opozice vesměs pozitivně. Kromě zaměstnaneckého poměru v ABL ji vyčítali i některá manažerská selhání ve funkci radní a místostarostky.
„Důvody k odvolání či rezignaci byly dva. Pařízková byla projektovou manažerkou společnosti ABL, tedy divize, která se věnovala sledování politických konkurentů strany Věci veřejné. Navíc selhala manažersky, když nezvládla obsazení domu s pečovatelskými byty Benediktská 13 budoucími nájemníky bytů a způsobila tak Praze 1 finanční škodu,“ uvedl Richard Bureš, místopředseda klubu ODS v Praze 1.
„Tvrzení o manažerských selháních odmítáme. Kolegyně Pařízková je expertem v sociální oblasti. Svou práci dělala dobře,“ hájila spolustraničku zastupitelka a předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake, která se již dříve netajila preferencí odchodu VV do opozice v zastupitelstvu Prahy 1.
Opozice bude na kordy
Je zřejmé, že spolupráce mezi opozičními stranami ODS a nově i VV bude velmi problematická. „Naše postavení v opozici nebude lehké,“ přiznala Peake. „Konečně se nám podařilo z vedení městské části odstavit ODS. Považuji za velkou ironii osudu, že v opozici budeme právě s nimi,“ posteskla si Klasnová. Zároveň informovala o tom, že VV hodlají v opozici Prahy 1 spolupracovat se Stranou zelených.
TOP 09 a ČSSD budou mít nyní v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 hlasů. Podporovat je bude i nadále Jan Krejčí, který před časem kvůli krokům celorepublikového vedení odešel z Věcí veřejných. Zůstal ale i nadále místostarostou. Koalice může také počítat s hlasem Jozefa Helmeczyho, který vystoupil z ODS a stal se členem klubu TOP 09. Podle Lomeckého si Helmeczy, který byl v minulém období za ODS místostarostou, podal žádost o členství v TOP 09.
Čtěte také:
Lomecký: Pařízková o sledování politiků firmou ABL věděla
Zboří aféra ABL vedení Prahy 1?
Radní Pařízková musí zůstat, vzkazují 'véčkaři'