Dosluhující náměstek primátora Milan Richter (ODS) byl včera zvolen starostou Prahy 10. Ustavující zastupitelstvo městské části, v němž si spolu se sociálními demokraty stačil vyjednat stabilní podporu, hladce odsouhlasilo také místostarosty, radní a předsedy klíčových výborů.

Staronová vláda

Zkrátka přišla druhá nejsilnější strana v zastupitelstvu – TOP 09. Post placeného předsedy kontrolního výboru, o který měla zájem, totiž obsadili komunisté.

„Bylo to předem dohodnuto. Komunisté na oplátku hlasují s koalicí. To samé se brzy zopakuje na magistrátu,“ ozývalo se z lavic TOP 09. Pískotem a hlasitými projevy nesouhlasu reagovali lidé v sále přítomní volbě. „Kmotři opět zvítězili. Volby jsou, jak vidno, k ničemu,“ poznamenala obyvatelka Prahy 10 Kristýna V. (její celé jméno redakce zná). Kontrolnímu výboru i přes mohutné protesty bude předsedat Jana Čunátová (KSČM). „My jsme důslednou opozicí. Kontrolní výbor bude plnit svou funkci,“ reagovala Čunátová na protesty z řad TOP 09.

Koaliční dohoda mezi ODS a ČSSD už předem určila jména místostarostů a jejich volba byla spíše formalitou. Prvním Richterovým zástupcem je Vladimír Novák (ČSSD). Další místostarostou za ČSSD se stala Radmila Kleslová.

Lipovský místostarostou

Místo se našlo i pro bývalého starostu a neúspěšného kandidáta do senátu Vladislava Lipovského a jeho dosavadního zástupce Bohumila Zoufalíka (oba ODS). Jsou řadovými místostarosty. S postem radního se musí spokojit bývalý náměstek Lipovského Antonín Weinert (ČSSD), se kterým je ovšem počítáno i v radě hlavního města. Za sociální demokraty ho doplní ještě Jiřina Vondráková. V radě Prahy 10 usednou i Tomáš Ján a Markéta Jirásková (oba ODS). Jak Deník informoval již včera, ODS a ČSSD se v Praze 10 dohodly na spolupráci s Desítkou pro domácí (DPD).

Už předem bylo tedy zřejmé, že zastupitelstvo odsouhlasí placené místo ve výboru, které po včerejšku obsadil právě její zástupce. Kromě kontrolního a finančního výboru tak budou mít uvolněného předsedu i výbory sportovní a životního prostředí. Finanční výbor povede Miroslav Svoboda (ČSSD), životní prostředí Martin Hejl (ODS) a sportovní výbor Petr Vozuble (DPD).

Nové vedení Prahy 10
Milan Richter (ODS) – starosta (funkci zastával už v letech 2002–2007)
Vladimír Novák (ČSSD) – první zástupce starosty
Vladislav Lipovský (ODS) – místostarosta
Bohumil Zoufalík (ODS) – místostarosta
Radmila Kleslová (ČSSD) – místostarostka
Radní: Antonín Weinert (ČSSD), Markéta Jirásková (ODS), Tomáš Ján (ODS), Jiřina Vondráková (ČSSD)