Zřejmě až u soudu skončí kauza privatizace obecních domů a bytů v Praze 2. Poúterním bouřlivém jednání zastupitelstva je jasné, že vedení Prahy 2 další kolo prodeje svého majetku nezahájí. Zasedání přihlížela i policie.

Na jednání, kterého se účastnilo na 150 občanů, nejprve místostarosta Jiří Paluska (ODS) přišel s návrhem, který by znamenal, že by Praha 2 za určitých podmínek část bytů respektive domů prodala.

Příliš složité zásady

„O prázdninách jsme se několikrát sešli se zástupci sdružení, kteří chtějí pokračovat v privatizaci. Bohužel schůzky nakonec příliš světla do problému nevnesly. Nyní máme připravené poměrně podrobné zásady prodeje majetku, které ale rada města neschválila. Prý jsou komplikované a složité,“ nastínil Paluska.

Návrh místostarosty byl však pro Občanské sdružení za privatizaci a zlepšení podmínek bydlení v Městské části Praha 2 neprůchodný, a tak byl ihned odmítnut. Nesouhlasili také někteří zastupitelé.

Nesouhlasí s cenou

Nelíbila se například podmínka, kdy by musel na odprodej přistoupit každý nájemník bytu v domě.

„Nepřípustná je pro nás také cena, za niž by se byty prodávaly. Žádali jsme o stejné podmínky, jaké měli naši předchůdci. Chtěli jsme administrativní cenu bytu a ne cenu obvyklou,“ reagoval Martin Jírovec, člen sdružení za privatizaci.

Cena byla podle Palusky asi 25 tisíc Kč za m². Sdružení, které zastupuje stovky nájemníků, původně chtělo, aby radnice nabídla byty obyvatelům za přibližně 11 tisíc za m².

Opakované hlasování

Po dvouhodinovém jednání došlo k hlasování. Nejprve to vypadalo, že bude návrh schválen. Jenže jedna ze zastupitelek za ČSSD špatně hlasovala a při opětovném schvalování už návrh o jeden hlas neprošel.

Znamená to, že se žádné byty prodávat nebudou.

„My bychom s tím za takových podmínek nemohli souhlasit. Nyní je na čase vyměnit křesla na radnici,“ vyjádřil se Luboš Hronek, který také usiluje o privatizaci. Mimo jiné tím potvrdil, že sdružení hodlá kandidovat v komunálních volbách. Pokud by uspělo, usilovalo by právě o prodej domů a bytů.

Spor míří k soudu

Kauza bude mít zřejmě i soudní dohru. Starostka Jana Černochová (ODS) chce podat trestní oznámení na předsedu sdružení Daniela Kůtu. „Jeho slova byla tak závažná, že nemám jinou možnost. Jednalo se zde o nepodložené nařčení,“ uvedla Černochová.

Daniel Kůta se nejdříve distancoval od podmínek, které město předložilo, a pak pokračoval: „Nevím, proč bychom neměli mít stejné možnosti na koupi bytu jako jiní. Zřejmě ale nezáleží na tom, co chceme my, ale spíše na tom, co chce pár vyvolených na radnici. Věřím, že všichni příbuzní zastupitelů měli určitě možnost si svůj byt koupit za výhodných podmínek.“

Starostku rozhořčila právě poslední věta. „Určitě to bude mít dohru,“ uzavřela.