Za podpisovou akcí stojí Spolek 13, což je několik občanských sdružení Jihozápadního Města, která se dala dohromady již loni v listopadu „jako reakce na zběsilou výstavbu v Praze 13“, vysvětluje hlavní osoba spolku Petr Kučera.

Mezi požadavky občanských sdružení je například zavedení metra na sídliště Velká Ohrada, zapuštění dálnice D5 na území Prahy 13 do tunelu a výstavba několika parkovišť.

„Velká Ohrada je takové černé místo Prahy. Není zde bezpečno, obyvatele trápí problémy s parkováním. Domníváme se, že jakožto patnáctitisícové sídliště, Velká Ohrada svou stanici metra potřebuje,“ je přesvědčen Kučera.

Nikdo nechce uhelnou elektrárnu

„Z našeho pohledu je tento požadavek nereálný,“ kontruje tiskový mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka. Terénní profil mezi Velkou Ohradou a Novými Butovicemi je příliš členitý. Pod sídlištěm je hustá kolektorová síť a Spolkem navrhovaná trasa navíc prochází zástavbou, kde není možné vést trasu v malé hloubce pod povrchem, vyjmenovává překážky mluvčí.

Jediné, na čem se Spolek 13 a místní radnice shodly, je to, že odmítají stavbu uhelné elektrárny v Řeporyjích, která je zanesena v novém územním plánu hlavního města.

„Výstavba elektrárny je nevhodná kvůli blízkosti chráněného území Prokopského a Dalejského údolí a na něj bezprostředně navazujícího obytného území Západního Města a Řeporyj,“ zdůvodnil postoj radnice Truschka.

Kritizují jednání radnice

Spolku 13 vadí, že s nimi radnice Prahy 13 dostatečně nekomunikuje a nezohledňuje jejich připomínky k novému územnímu plánu. Proto uspořádal petiční akci, při které se na listinu s šestatřiceti připomínkami k nové tváři Jihozápadního Města podepisují lidé, kteří s nimi souhlasí. Archy předají magistrátu.

„Naše občanské sdružení je pro radnici jako obtížný hmyz. Více dají na přání developerů nebo politiků. Ale jsme to my, kteří tady žijeme a bydlíme. Ohledně územního plánu informovala radnice občany až poté, co sama zpracovala své náměty a ty předala magistrátu. S námi se nikdo nebavil,“ stěžuje si Petr Kučera.

„Nemáme v pravomoci sběr připomínek ani nějaké jejich třídění a hodnocení, zda jsou, či nejsou v souladu s představami radnice. Nemá smysl, aby radnice připomínky občanů přeposílala, když je občané magistrátu mohou předat sami,“ vysvětluje Truschka.

Vedoucí Spolku 13 Petr Kučera si je postupem jistý. „Naše námitky i s podpisy občanů předáme magistrátu a budeme je hrdinně obhajovat,“ říká.

K plánu jsou stovky připomínek

O konečné podobě Prahy 13 se však bude ještě jednat. „Máme tady stovky připomínek. Nyní je opravdu předčasné nějakou z nich komentovat,“ řekl Deníku radní pro oblast územního rozvoje Martin Langmajer (ODS). „Nicméně, elektrárnu v Řeporyjích považuji jako nadbytečnou, vím o tom a půjde pryč. V územním plánu je to jako jakási rezerva, od toho je připomínkování, aby se k tomu různé strany vyjádřily,“ prohlásil radní.

„Devátého prosince končíme se sběrem připomínek, poté je třeba je spárovat, to nám zabere tak dva až tři týdny. Tři měsíce je budeme vyhodnocovat. Návrhy s připomínkami bude poté projednávat zastupitelstvo,“ popisuje Langmajer.

Problém vidí trochu v tom, že v té době se budou konat komunální volby. „Uvidíme, jak budou zastupitelé, kteří nebudou do dalšího období zvoleni, ochotni o územním plánu hlasovat,“ vyjádřil pochybnosti Langmajer.

Nový územní plán by měl vejít v platnost v roce 2012.