Obyvatelé i návštěvníci Prahy 1 si již brzy budou moci sami ověřit, na kterých místech první městské části se nejvíce vykrádají a kradou auta. Praha 1 totiž v polovině roku plánuje na svých internetových stránkách zveřejnit interaktivní mapu, kde budou vyznačeny místa všech krádeží.

Kde v centru neparkovat

„Cílem je, aby lidé získali rychlý a pravidelný přehled o místech v Praze 1, která jsou zloději a vykradači aut nejvíce vyhledávána.

Mapa proto bude aktualizována každý týden ve spolupráci s policií,“ říká radní Prahy 1 Filip Dvořák (ODS) a dodává: „Objasněnost krádeží aut v Praze se pohybuje kolem 10 procent, proto je nutná hlavně prevence. Lidé budou vědět, kde je lépe z hlediska bezpečí vozu raději neparkovat, a radnice získá na základě konkrétních dat přehled rizikových míst, která přednostně opatří kamerovým systémem.“

Dvě auta každý den

Nápad na zřízení mapy rizikový míst vznikl podle Dvořáka v roce 2005, kdy zloději ročně v Praze 1 ukradli přes 230 aut a dalších 1410 vykradli. „Před čtyřmi lety jsme projekt ještě nerealizovali díky příznivému trendu této trestné činnosti, který sliboval opravdu rapidní zlepšení. Situace se zlepšila, přesto jsou dnes pro nás zhruba dvě vykradená či odcizená vozidla denně jasným signálem, že je potřeba starý nápad oprášit,“ sdělil starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS).

"Díky kvalitní činnosti městské policie a Policie České republiky se v průběhu několik let podařilo tento typ trestné činnosti výrazně snížit, její četnost se zastavila na stabilních hodnotách," dodal Dvořák. Loni podle něj přišlo v Praze 1 o své auto 74 lidí, vykradeno bylo 642 aut.