Radnice Prahy 2 jako první na světě testuje unikátní systém pro zrakově postižené. To, co vzniklo už v 70. letech, ale sloužilo k jiným účelům, systém, který využívají Japonci v obchodech s deskami, se nyní dostal na český úřad. Diskrétní navigační systém – Dinasys.

Zrakově postižení na vrátnici vyfasují sluchátko s vysílačem a speciální hůl. Vyjedou výtahem a pomocí hlásičů si dokážou zmapovat a představit celý prostor. „Nacházíte se ve druhém poschodí. Tři metry za vámi jsou dveře 210, kde vám poradí s vyřízením. Další čtyři metry nalevo jsou dveře 211. Pozor: po obou stranách stěny stojí lavičky.“

Hůl jen jemně zavrní

Nahraný hlas klade důraz na artikulaci, jména úřednic se zřetelně frázují. „Výhoda je, že se tam může nahrát jakýkoli jazyk,“ říká Martina Turpin, ředitelka společnosti Dinasys.

Tma už není tak nesnesitelná. Když se hůl, kterou přejíždíte po podlaze, přiblíží čidlům, zavrní. Díky magnetu. „Pak si poslechnete, co vám zařízení říká. Je to dobré v tom, že se člověk může spoléhat sám na sebe, ne na ostatní,“ říká nevidomý Marek. „Bylo by to potřeba všude, na úřadech, v nemocnici, na letišti.“ Stačí najít jen krabičku, která je tak metr a půl nad zemí, přiložit prst a už vám sluchátko produkuje informace.

„Zařízení pomáhá i při navigaci. Je tu deset vysílačů, dvě hole a pět sluchátek. Celkové náklady dosáhly asi 52 tisíc korun,“ zmínila Turpin. „Vysílač přijde na čtyři tisíce, sluchátka na šestnáct set a hůl na tisícovku,“ vyčíslila.