Blížící se podzimní víkend 2. a 3. října bude v šesté městské části patřit starším občanům. Při příležitosti Mezinárodního dne seniorů tu radnice připravila aktivní víkend Dny seniorů. Program bude bohatý. Občané se budou moci pobavit při speciálním cvičení, při procházce si nechat zkontrolovat zdravotní stav nebo navštívit zajímavé kulturní akce.

„Senioři v Praze 6 jsou aktivní a tradičně vyhledávají kulturní zážitky, ale i pohybové aktivity. V druhém ročníku této akce jsme program obohatili o celou řadu zajímavostí a očekáváme, že zájem bude minimálně tak velký jako minulý rok,“ řekl starosta Tomáš Chalupa.

Sportování pod dohledem

V parku Ladronka si budou moci návštěvníci vyzkoušet víkendové cvičení pod dohledem specialistů na pohybové aktivity seniorů, pétanque – oblíbenou hru francouzských důchodců, ale i vaření se specialistkou na zdravou výživu. Na své si přijdou i milovníci pejsků. Mohou si tu totiž nechat poradit o výchově svého domácího mazlíčka v „psí škole“ pod širým nebem. Bude připraveno občerstvení zdarma a pro vnoučata dětský koutek. Svaly si protáhnout mohou senioři také během sobotní procházky po Divoké Šárce společně s cvičitelkou nordic walkingu („severská chůze“ se speciálními hůlkami spojuje sportovní výkon přiměřený věku s příjemnou vycházkou v přírodě). Po procházce budou připraveni odborníci, kteří zájemcům změří puls, tlak, hladinu tuku v těle i kostní denzitu. Vzhledem k tomu, že toto měření je vzácné, organizátoři očekávají, že o něj bude velký zájem.

Za kulturou do knihovny

Na své si přijdou i milovníci kultury. Otevřená bude Národní technická knihovna, která se nachází nedaleko Vítězného náměstí mezi budovami Českého vysokého učení technického. Během prohlídky s průvodcem se návštěvníci seznámí se stavbou ve tvaru zaobleného kvádru, která pojme přes milion knih.

„Ačkoliv jsme byli v mnoha světových knihovnách, je tato budova opravdu výjimečná a stojí za návštěvu,“ uvedla jedna z účastnic prohlídky minulého roku Stáňa Otčenášková. Návštěvu zpestří také recitál „Provence, má láska“ šansoniérky Evy Kriz za klavírního doprovodu Milana Dvořáka v kavárně Technika.

Dalším lákadlem pro milovníky architektury budou komentované prohlídky nejstaršího mužského kláštera v Čechách – Břevnovského kláštera – a nejkrásnější funkcionalistické vily Milady a Františka Müllerových ve Střešovicích, která je příkladem vzácné shody mezi osvíceným klientem a geniálním architektem.

František Müller zadal realizaci jednomu z největších architektů té doby – Adolfu Loosovi, který tehdy působil v Čechách.

Setkání s osobnostmi

Volný vstup budou mít senioři také na výstavy do galerie Anderle, Písecké brány či Ekotechnického muzea. Individuální i komentované prohlídky budou často doplněny dalším programem jako koncertní a divadelní vystoupení. Připraveny jsou i odborné přednášky na témata zdraví, umění či možnosti vzdělávání na univerzitě třetího věku. Občané se budou moci setkat i se zajímavými osobnostmi, jako jsou herečka Květa Fialová, herečka a malířka Iva Hüttnerová nebo architekt Andrej Šumbera. Podrobný program je na stránkách www.praha6.cz. V tištěné podobě si jej můžete vyzvednout ve vestibulu dejvické radnice a v informačních centrech Prahy 6.

Soutěžte o dárky

Všichni, kdo rádi soutěží, mohou bojovat o tři hodnotné balíčky knih od firmy NeoLuxor. Stačí jen správně zodpovědět následující otázku a čekat na štěstí při velkém losování:
Kdo vyhlásil 1. říjen Mezinárodním dnem seniorů?

a) OSN
b) Mezinárodní federace seniorů
c) Vláda České republiky

Správné odpovědi posílejte na e­mailovou adresu monika.schidlofova@denik.cz nejpozději do 30. září. Výherci budou uveřejněni v Deníku 1. 10.
Radní pro kulturu, sport a volnočasové aktivity Prahy 6 Ingrid Kejkrtová řekla Deníku:
Vítáni jsou všichni aktivní lidé


Akce Dny seniorů se koná již podruhé. Jak tato myšlenka vznikla?
Městská část Praha 6 pořádá nebo podporuje celou řadu aktivit pro všechny věkové skupiny. Snažíme se myslet i na dříve narozené. V minulém roce jsme se rozhodli připojit k oslavám Mezinárodního dne seniorů a připravili bohatý víkendový program plný přednášek, besed se zajímavými osobnostmi, cvičení, divadelních představení i komentovaných prohlídek v architektonických památkách, které tady v Praze 6 máme. Všechny aktivity jsou pro seniory zcela zdarma.

Kolik lidí se jí loni účastnilo?
Loni jsme přicházeli s nabídkou aktivního a pestrého víkendu pro seniory, kteří jsou stereotypně vnímaní jako lidé, kteří mají sice přebytek volného času, ale tráví ho hlavně doma. Dny seniorů ale dokázaly, že i dříve narození rádi vyrážejí za kulturou, přednáškou nebo na sportovní akci. Prvního ročníku se účastnilo 948 osob.

O které z připravovaných aktivit je největší zájem?

Letos o prohlídku národní kulturní památky funkcionalistické Müllerovy vily v pražských Střešovicích. Zájem je také o divadelní představení Kytice v Semaforu a Monology vagíny v kulturním centru Kaštan. Na řadu akcí ale není nutná rezervace, proto můžeme usuzovat ze zkušenosti minulého ročníku. Zájem byl o nordic walking Divokou Šárkou spojený s měřením pulzu, tlaku a kostní denzity. Oblíbený je i program v Písecké bráně, kde si mohou návštěvníci popovídat třeba s herečkou Květou Fialovou nebo sochařem Andrejem Šumberou.

Mohou se účastnit i senioři z jiných městských obvodů?
Myslíme především na seniory městské části Praha 6, ale účast nijak neomezujeme. Vítaní jsou všichni, kteří chtějí prožít víkend aktivně.

Je na nějaké části programu omezená kapacita?

Ano, tam kde program probíhá v uzavřených prostorách, ať už se jedná o divadelní představení nebo komentovanou prohlídku, je nutná rezervace kvůli omezené kapacitě. Rezervovat se můžete do 29.9. na telefonním čísle 233 350 952 od 9 do 13 hodin.