VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha 1 chce tunel pod Vltavou a magistrálu za muzeem

Praha -Radnice navrhne magistrátu změny územního plánu, z patnácti podnětů zastupitelé dva nepodpořili.

19.3.2008
SDÍLEJ:

Staroměstská radniceFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Radnice Prahy 1 předá magistrátu třináct podnětů na změnu územního plánu.

Zastupitelstvo na včerejším zasedání vyřadilo z původního návrhu radních jen dva návrhy.

O plánovaných změnách obsáhle informoval seriál Deníku.

Hlasováním neprošel návrh na změnu charakteru plochy sevřené Washingtonovou ulicí a Severojižní magistrálou, na které je v současnosti parkoviště a zastávka nočních autobusů. Plocha je vedená jako zeleň, změna by umožnila v budoucnu zástavbu.

Jídlo lákalo víc než hlasování

Zamítavého postoje se trochu překvapivě dočkal podnět pro změnu funkčního využití plochy u Staroměstské radnice. Nyní je dočasně vedena jako zeleň a jsou na ní vysázeny stromy, navrhovaná změna by umožnila budoucí dostavbu. „Jelikož město plánuje vypsání architektonické soutěže na dostavbu radnice, tak předpokládáme, že si změnu v územním plánu prosadí samo. Proto zamítnutí zastupitelstvem Prahy 1 není rozhodující,“ dodal radní Filip Dvořák.

Před hlasováním o tomto podnětu se nevedla dlouhá diskuse a zdálo se, že v pohodě projde. Nakonec nebyl schválen, řečeno s trochou nadsázky, kvůli kuchařům Obecního domu. Polednímu menu někteří koaliční zastupitelé dali přednost před hlasováním. „Opakovaně žádám zastupitele aby už ukončili obědovou pauzu, jinak budu muset ukončit jednání pro neschopnost usnášet se,“ svyzýval zvýšeným hlasem starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Zbylých třináct podnětů už zastupitelstvo schválilo.

Některé prošly jednomyslně a nevedla se k nim žádná nebo jen krátká diskuse. Takový osud potkal zúžení magistrály za Muzeem, rozvojové území Těšnov nebo například vize lávky pro pěší na Štvanici.

Tramvaj na Můstek nepojede

Velké diskuse se vedly podle očekávání ohledně dlouhého tunelu pod Vltavou a lokalizaci podzemních garáží v centru. Podle opozice by tunel nezklidnil dopravu v centru, ale přitáhl by do něj další auta. „Další garáže nejsou řešením, protože pokud je postaví soukromý investor, bude to stejně pro rezidenty drahé,“ sdělila zastupitelka Kateřina Klasnová.

Drobné změny se dočkal podnět na možnosti vybudování tramvajové trati na Václavském náměstí. Radnice navrhne pouze tramvaj v horní polovině náměstí a do Vrchlického sadů. Koleje vedoucí na Můstek totiž zastupitelé nepodpořili.Podněty Prahy 1 na změny v územním plánu

Schválené

Okolí Masarykova nádraží, předpolí Štefánkova mostu, nové funkční využití ploch u Strahovských hradeb, centrální železniční uzel, tunel pod Vltavou Podolí – Dvořákovo nábřeží, návrat tramvajové trati na Václavské náměstí, zúžení Severojižní magistrály, dostavba nad kolejištěm Hlavního nádraží, rozšíření území pro kulturu ve Wilsonově ulici, lávka na Štvanici, lokalizace ploch pro podzemní garáže, rozvojové území Těšnov, možnost vybudování objektu občanské vybavenosti v území u výjezdu z Těšnovského tunelu, možnost vybudování sportovního hřiště v zahradě areálu Nemocnice Pod Petřínem, využití refektáře na Petříně jako sportovní hřiště.

Neschválené

Změna označení plochy mezi Wilsonovou a Washnigtonovou ulicí a možnost zapracování studie na dostavbu Staroměstské radnice do územního plánu.

Autor: Jan Puci

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
25

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení