Návrhem radnice Prahy 7 se teď zabývají úředníci, konečné slovo padne v úterý, kdy o nápadu bude jednat městská rada. Pokud radnice uspěje, lidé si nebudou muset s modrými, oranžovými a zelenými „čárami“ hlavu lámat od 24. do 26. prosince.

„Během vánočních svátků se v Praze 7 neočekává velká dopravní zátěž, takže by záměru nemuselo nic stát v cestě. Vánoce jsou navíc svátky, kdy se lidé mezi sebou navštěvují a parkování by je mohlo potrápit,“ popsal místostarosta Prahy 7 Josef Neuberg (ODS). Podle něj z analýz vyplývá, že obsazenost zón je vyšší na Letné, naopak v Holešovicích je větší poptávka po místech pro návštěvníky.

Ostatní jen na oranžové

Radnice Prahy 7 je ale jediná městská část, kde by se zóna placeného stání na tři dny úplně zrušila. Ostatní úřady pouze lobbují za to, aby během svátků, které připadají na všední dny, panoval stejný režim jako o víkendu, kdy na oranžových zónách určených pro krátkodobé stání, řidiči neplatí.

„Magistrátu už jsme to navrhovali. Pokud by se to schválilo, lidé by o Vánocích mohli parkovat v oranžových zónách. Podle našich zkušeností jsou o víkendech a svátcích téměř prázdné. Vánoční rušení zón proto není potřeba,“ popsal mluvčí třetí městské části Jan Sotona. Stejně se vyjádřil i mluvčí prvního městského obvodu Alexandr Koráb.

Zóny placeného stání zatím fungují v městských obvodech 1, 2, 3 a 7. Jejich zavedení už schválili také zastupitelé Prahy. Uvažuje o nich i Praha 8. Podle starosty Josefa Noska to ale nebude dříve než v roce 2010. Osmá městská část totiž nejprve potřebuje zjistit, kde parkuje nejvíce rezidentů a kde by bylo vhodné nechat místo pro krátkodobá stání a automaty.