Definitivní podobu by měl získat v roce 2012. K předloze poslala své podněty i městská část Prahy 1. „Pro nás jsou klíčové dvě věci. Jednak potvrzení proměny Masarykova nádraží s doladěním pohledů z ulic Opletalova, Na Florenci a Pernerova, jednak ochrana bydlení v centru města,“ uvedl starosta první městské části Filip Dvořák.

Právě úbytek obyvatelstva v Praze 1 v posledních deseti letech ho trápí nejvíc. „Momentálně se sice pád křivky trvale žijících občanů naší čtvrti zastavil, ale to nestačí. Pokud je na Praze 1 něco skutečně cenného, pak jsou to její obyvatelé, ti jí dávají tvář, ducha, budoucnost,“ míní Dvořák. Připomněl, že ve vnitřní Praze nejvíc ze všech obvodů rostla hotelová kapacita. Řada bytových domů se proměnila na hotely. „Všem majitelům a nájemcům těchto zařízení vzkazujeme, že budeme chtít vrátit domům jejich bytovou funkci,“ prozradil Dvořák svůj záměr.

Ten se má docílit postupně „Až budou v horizontu dvou desítek let žádat o povolení k rekonstrukci, budeme trvat na proměně části budov na byty. Neobávám se, že by nebylo dost lidí, kteří by se rádi na Prahu 1 přestěhovali a chtěli tu trvale žít,“ dodal Dvořák.

Autory metropolního územnímu plánu dále žádá, aby jedno-značně popsali hranice pražské památkové rezervace. To je důležité kvůli povolování stavební činnosti.