První den summitu v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) přinesl šest nových členů – Kyjev, Berlín, Rigu, Vilnius, Brusel a Hamburk.

„Před třemi lety jsme společně s primátory Bratislavy, Budapešti a Varšavy založili Pakt svobodných měst. Dnes se počet členských měst zvýšil na úctyhodných třicet tři, se kterými budeme spolupracovat nejen na zvyšování vlastní energetické soběstačnosti nebo zvládání dopadů klimatické krize, ale také při poválečné obnově Ukrajiny,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město Praha například s Dopravním podnikem hl. m. Prahy daruje městu Charkov dvacet tramvají a městu Chmelnický dva autobusy. Zástupci metropolí sdíleli také své zkušenosti a konkrétní příklady ze své praxe. Dohodli se na budoucí spolupráci v rámci Paktu svobodných měst – na budování expertních týmů, které budou k dispozici ukrajinským městům při plánování udržitelné poválečné obnovy.

Ta podle Hřiba nebude spočívat pouze v opravě budov, ale také v podpoře vzdělávání a demokratických hodnot. Pomoc Ukrajině na úrovni měst ve výsledku přispěje i ke zvládaní uprchlické situace v metropolích. V úterý se summit věnoval přímým dialogům mezi primátory hlavních měst EU a Evropskou komisí. Předním tématem byla energetická soběstačnost, dostupné bydlení a ochrana klimatu.