Do vůbec prvního pražského „průvodu hrdosti“ homosexuálů by zřejmě mohlo přijít víc lidí, než pořadatelé původně očekávali. Po vlně protestů a kritických vyjádření na adresu akce Prague Pride se do ní chtějí zapojit i ti, kteří by se jí jinak nezúčastnili. Hlásí se na facebooku i organizátorům, kteří počítali s asi tisícovkou účastníků. Řekl to předseda pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslaw Walek. Nedokázal odhadnout, jak velký by průvod nakonec mohl být. Dodal, že bezpečnost ale bude zajištěna.

„Ozývají se nám i lidé z regionů. Sdělují nám, že původně nechtěli přijet, ale po nynějších událostech prý přijedou podpořit myšlenku tolerance,“ řekl Walek. Podle něj se hlásí i zájemci z ciziny.

O zajištění bezpečnosti organizátoři jednali s policií i strážníky. Na pořádek bude dohlížet také bezpečnostní agentura a pět desítek pořadatelů. Na starost budou mít i uklidnění případných konfliktů. Walek uvedl, že na Střelecký ostrov by se mělo vejít asi 7000 lidí. Kdyby byl zájem větší, organizátoři příliv návštěvníků pozastaví.

Vlna protestů

Podle Walka pořadatelé očekávali, že se objeví „extrémní názory“ na akci. Nevidí je ale jako většinové. Vlnu protestů odstartoval minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek, který průvod označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech psal jako o „deviantních spoluobčanech“ a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za jeho záštitu. Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, jehož se hlava státu obává. Slovo deviace považuje za „hodnotově neutrální“.

Karnevalový průvod homosexuálů, který je součástí pětidenního festivalu, se pak pomalu stal „akcí mezinárodního významu“. Po kritice z Hradu se na stranu pořadatelů postavilo 13 velvyslanectví včetně amerického, britského, německého či kanadského. Jejich dopis s podporou akci označil prezident za „bezprecedentní krok“ a zasahování do vnitropolitické diskuse, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) za kontraproduktivní a přebytečný.

S protestem proti pochodu se připojil předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislav Bátora, po jehož odvolání z funkce šéfa personálního odboru ministerstva školství volají organizace na ochranu lidských práv i někteří politici. Iniciativa dopisem protestovala proti primátorské záštitě. Přidalo se i Hnutí pro život, které bojuje proti potratům a v sobotu s lidovci a mladými křesťanskými demokraty pořádá pochod za tradiční rodinu jako protiváhu. „Cílem akce Prague Pride je vyzývavá propagace deviantního sexuálního chování pod záminkou tolerance,“ uvedlo dnes hnutí v prohlášení.

Akce má podporu

Organizátory naopak podle Walka podpořil bývalý premiér Jan Fischer. Svou podporu vyjádřil také exministr vnitra Radek John či místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (oba VV). Stanovisko se chystá údajně vydat také vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) na svém blogu už napsal, že v sobotu se svou ženou půjde do průvodu.

Průvodem má vyvrcholit pětidenní Festival tolerance, který začne ve středu. Nabídne koncerty, semináře, promítání, výstavy, party, sportovní akce či prohlídky Prahy. Karnevalový průvod se začne řadit v sobotu ve 12:00 na náměstí Republiky. Skončit by měl na Střeleckém ostrově, kde bude následovat hudební festival. Podobné karnevalové akce s hudbou a tancem se konají v mnoha zahraničních metropolích. Zatímco třeba loni po vídeňské okružní třídě Ring vyjelo do duhového průvodu Regenbogenparade přes 30 vyzdobených kamionů se soundsystémy, centrem Prahy se s muzikou vypraví čtyři malé nákladní vozy.

Na první český „průvod hrdosti“ se nechystají jen diváci z domova, ale i ze zahraničí. Pořádající sdružení totiž zorganizovalo kampaň v cizině. Jedním z partnerů festivalu je také organizace CzechTourism, která má Českou republiku propagovat.

Čtěte také: Bátora chce, aby Svoboda odvolal záštitu pochodu homosexuálů

Praha zažije svátek 'duhové' menšiny - Prague Pride