"Všechny akce spojuje společná linka, a tou je coming out. Téma, které se různě dotýká nejen každého z řad LGBT+ lidí, ale i jejich přátel, rodiny a blízkých," uvedl mluvčí. Poukázal na výsledky průzkumu Evropské agentury pro základní práva (FRA), podle něhož otevřeně o své menšinové orientaci či identitě v Česku mluví necelá pětina LGBT+ lidí.
Pro návštěvníky pořadatelé připravují koncerty, výstavy, filmová promítání, pikniky, procházky Prahou či debaty. Všechny akce se uskuteční podle platných vládních protiepidemických opatření, zdůraznil Zikmund. Stejně jako loni se přehlídka bude kvůli bezpečnosti a ochraně před případným šířením koronaviru konat bez takzvaného duhového průvodu.
V minulosti se ho účastnily tisíce lidí, další tisíce v ulicích přihlížely. „Víme, že atmosféra průvodu je nenahraditelná. Rádi bychom, aby návštěvníci absenci průvodu vnímali také jako příležitost poznat nové, nebo méně známé akce,“ uvedl ředitel festivalu Tom Bílý.
Více akcí pod širým nebem
Kvůli bezpečnostním opatřením se také víc akcí než v minulých ročnících uskuteční venku. Festivalová vesnička vznikne na Střeleckém ostrově. Dalším místem budou Kasárna Karlín a budova organizace Života 90 v centru metropole. Vstup na většinu akcí je zdarma.
Festival se konal i loni v létě, kdy se ale kvůli epidemii přenesl do on-line prostředí. I loni byl bez průvodu.
Přehlídka Prague Pride s průvodem se uskutečnila poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolala bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byl festival obscénní a nevkusně vnucoval ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.
Podle pořadatelů návštěvníků festivalu Prague Pride každoročně přibývalo do roku 2018, kdy jich dorazilo 92 000. Předloni jich bylo 75 000 a v průvodu šlo na 30 000 lidí, uvedli dřív organizátoři.