Tématem letošního ročníku, kdy pořadatelé slaví deset let fungování, je propojování kvůli tomu, že program výrazně omezila opatření proti šíření nemoci covid-19. Fanoušci festivalu se tak díky propojení skrze internet mohou zúčastnit „live“ – ať už budou na zmiňované Duhově plavbě, malém lokálním pochodu, nějaké doprovodné akci, doma na gauči, s babičkou na balkoně, nebo s přáteli na grilovačce, organizátoři gaye, lesby, bisexuály a další spojí on-line, aby jejich zážitek nebyl kvůli koronaviru ochuzen.

Jenže ještě několik měsíců před startem Prague Pride 2020 se úplně nepodařilo „propojit“ zastupitele hlavního města, kteří se na konci května pohádali o výši dotace. V průběhu jednání totiž zastupitelstvo hlasy koaličních Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) okolo třetí hodiny ranní schválilo návrh radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě) na individuální dotaci pro organizátory letní akce. V minulosti formou grantových řízení dostal spolek Prague Pride finanční podporu od hlavního města rovněž: v roce 2017 získal 200 tisíc korun, o rok později téměř dvojnásobek a loni to bylo celkem už 900 tisíc. 

Primátor Hřib se přidal k podpoře manželství pro gay a lesbické páry podpisem výzvy „Jsme fér“.
Jsme fér. Pražský primátor podpořil manželství homosexuálních párů

„Praha bude v době ekonomické krize a bezprecedentních následků pandemie dávat z daní rekordní dotaci na akci, na které se logicky sejde naopak historicky nejméně lidí? Použiji pro tento paradox termín, který často využívám u finanční gramotnosti – prdelní kombinace (omlouvám se za ten výraz, ale jinak to nešlo) – jde o situaci, kdy se spojí dva nesmysly do jednoho,“ nešetřil tehdy kritikou opoziční zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO). Ve facebookovém příspěvku zmínil, že se neúspěšně snažil s Tomášem Portlíkem (ODS) prosadit pozměňovací návrh, aby část prostředků získala nezisková organizace Kverulant upozorňující na korupci a netransparentnost ve veřejné sféře.

Portlík rovněž veřejně schválení dotace kritizoval také proto, že v té době nebylo jasné, jaká bude panovat epidemiologická situace a zda nebude opět omezené cestování. Na začátku června pak předseda pražské buňky ODS a místostarosta Prahy 9 na facebookovém profilu pošťouchl primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) narážkou na kontroverzní milionovou dotaci, i když má podle Portlíka magistrát omezený investiční rozpočet. „Snad bude (Hřib) podobně štědrý i v sociální oblasti, školství, péči o životní prostředí a na straně příjmů Prahy pak natolik schopný, že je zabezpečí,“ uvedl opoziční zastupitel. Hřib jej pak v následné diskuzi obvinil ze lži. A na sociální síti došlo k výměně názorů obou politiků.

Bude se vracet dotace?

 „Organizátoři festivalu Prague Pride si o dotaci požádali na začátku roku, ještě před vypuknutím pandemie. Je na nich, jakým způsobem se s aktuální situací vypořádají. Poskytnuté peníze je třeba v rámci dotačních pravidel důsledně vyúčtovat, pokud nebudou peníze využity v souladu s původním účelem, bude nutné poměrnou částku vrátit,“ vyjádřila se už dříve k situaci pro Echo24 radní Třeštíková (Praha sobě). 

„Prague Pride není jen o průvodu, jedná se o týdenní festival,“ odpovídá nyní magistrát na dotaz jedné z obyvatelek metropole, zda se bude dotace skutečně vracet. Lidé totiž bouřlivě diskutují na sociální síti pod fotkou politiků s duhovou vlajkou na balkoně Nové radnice. Spousta příspěvků je k akci sexuálních menšin a podpoře vyjádřené pražskou koalicí velmi kritických, objevují se dokonce i některé ostré komentáře, proto zástupci Prahy prosí o slušnost. 

Loni navštívilo festivalové dění 75 000 lidí, což byla nejnižší návštěvnost nejnižší za posledních pět let. V duhovém průvodu šlo loni podle informací na webu 30 000 osob. „Neexistuje způsob, jak bychom dokázali pohlídat, aby se veřejného průvodu zúčastnilo jen povolené množství lidí,“ vysvětluje spolek Prague Pride zrušení pochodu,  „i když je těžké se s tím smířit“. Alternativou budou kromě pondělního slavnostního zahájení na Střeleckém ostrově přednášky, koncerty a dalších zhruba sedm desítek akcí. Streamované přenosy mají pomoci k tomu, aby se zapojili další příznivci LGBT+ komunity v Česku. „Plánujeme si pridový týden užít, a přitom snížit riziko přenosu virů na minimum,“ ujišťují pořadatelé s tím, že budou striktně dodržovat veškerá vládní nařízení ohledně covid-19.

Prague Pride Parade 2019
Prahou prošel průvod hrdosti, odpůrcům se akci narušit nepodařilo