"Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit," uvedl ředitel festivalu Tom Bílý.

Lidé mohou plánované koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty navštívit ve festivalové vesničce na Střeleckém ostrově, na nádvoří Kasáren Karlín a v prostorách organizace Život 90 v ulici Karolíny Světlé.

Na pražském Náměstí Míru se v pondělí od 17. hodin konala připomínka obětí romského holocaustu. Na úvod četla starostka Jana Černochová, která vede Prahu 2, nebo herečka Anna Polívková.
OBRAZEM: Na Vinohradech si připomněli památku obětí Romského holocaustu

Většina akcí je zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Zájemci se mohou těšit rovněž na on-line vysílání. Přes internet bude možné zhlédnout například besedu s neslyšícími zástupci LGBT komunity na téma coming out nebo debatu o dopadech covidového roku na duševní zdraví členů queer komunity.

Coming out, tedy odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity jiným lidem, je podle Bílého pro LGBT+ lidi "téma neustále přítomné". Podle organizátorů akce se ke své menšinové sexuální orientaci v Česku otevřeně hlásí asi 18 procent LGBT+ lidí.

Klaus: Vnucování ideologie homosexualismu

V rámci letošního ročníku festivalu se proto podle jeho ředitele "bude o coming outu hovořit". Cílem je zprostředkovat většinové společnosti osobní zkušenosti pozvaných hostů se svěřením se svým blízkým nebo oznámením veřejnosti a osoby s menšinovou orientací k případnému coming outu inspirovat. Probírat se budou rovněž specifika coming outu například u seniorů, lidí žijících s HIV nebo u Romů.

Pochod Prague Pride prošel 11. srpna 2018 centrem Prahy.
Zákaz protestu proti Prague Pride. Policie pochybila, rozhodl soud

Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.

Podle pořadatelů návštěvníků festivalu Prague Pride každoročně přibývalo do roku 2018, kdy jich dorazilo 92 tisíc. V roce 2019 jich bylo 75 000, tedy zhruba tolik jako v roce 2015. Loni byl program výrazně ovlivněný pandemií covidu-19. Počet míst na akcích byl omezený, dění se přenášelo živě prostřednictvím internetových vysílání. Neuskutečnil se tradiční duhový průvod, nahradila ho ale plavba lodí po Vltavě.

Pochod Prague Pride prošel 11. srpna 2018 centrem Prahy.
Festival Prague Pride bude i letos bez karnevalového průvodu

Duhovou vlajku na budovu magistrátu poprvé vyvěsil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v roce 2019. V čele průvodu se dříve objevovala i tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pořadatelé festivalu Prague Pride letos dostali od hlavního města dotaci 650 tisíc korun. Někteří zastupitelé města její výši kritizovali.