Pražský magistrát má problém. Nedaří se mu shánět lidi, kteří by vedli klíčové odbory a oddělení. Do výběrových řízení se nikdo nehlásí a úřady tak vedou pouze pověření zaměstnanci, kteří jsou mnohem snáze odvolatelní a schází jim nezávislost.

Podle seznamu, který si nechal zjistit zastupitelský klub pirátů a který má Pražský deník k dispozici, schází více než půl roku vedoucí pracovníci na osmnácti pozicích. Z toho u dvou jde dokonce o sekční šéfy, kteří mají na starosti celý soubor odborů.

Vedoucí odborů schází v různích sekcích 

Nezávislý šéf tak chybí sekci rozhodování o území, kam spadá územní rozvoj, strategické investice či doprava, a sekci služeb občanům, zahrnující školství, sport či sociální péči a zdravotnictví.

Dlouhodobě chybí i ředitel odboru územního rozvoje, který má na starost přípravu nového pražského územního plánu, nebo šéfové oddělení interního auditu a veřejných zakázek.

Jde o systémový problém

„U paní ředitelky magistrátu jsem si asi před půl rokem stěžoval, že není obsazeno místo vedoucího interního auditu. Ředitelka přislíbila rychlou nápravu, ale nestalo se tak. Bohužel se z toho stal systém a nejde o ojedinělé případy," míní předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Kvůli současnému stavu podle něj stojí práce ve spoustě oblastí. „Myslím, že to je vidět všude, má to vliv na nezávislost auditu, pomalé zadávání veřejných zakázek či problémy při pořizování územního plánu," popsal Michálek.

Do výběrových řízení se hlásí málo lidí 

Úředníky, kteří nejsou na svá místa vybráni výběrovým řízením a jsou vedením agend pouze pověřeni, totiž není problém odvolat. Což třeba v případě oddělení interního auditu, který má hlídat činnost magistrátu, nevzbuzuje velkou důvěru.

Problém je, že do výběrových řízení vypisovaných magistrátem se hlásí málo, nebo dokonce žádní uchazeči. Důvodem je i to, že magistrát není schopen kvalitní úředníky dostatečně zaplatit.

Mzdy na magistrátu jsou nižší 

„Základní výše odměn je příliš nízká a nenároková složka je závislá na přízni nadřízených," doplnil Michálek s tím, že pohyblivá část platu dává nadřízeným další možnost, jak úředníky kontrolovat.

Náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ, Trojkoalice) souhlasí s tím, že současný stav představuje problém a že mzdy na magistrátu jsou nižší, než by měly být. „V rámci projednávání rozpočtu se bavíme o možnosti zvýšit výplaty," uvedla.

Naopak podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) situace není tak špatná. „Když jsem do úřadu nastupovala, tak nám ho předchozí vláda nechala v podstatě v rozkladu. Zatím se nám podařilo obsadit více než deset ředitelských pozic a já mám pocit, že úřad funguje dobře," sdělila.

Čtěte také: Praha řeší, kam umístit úředníky, potřebuje přes 2000 míst