„Chtěli bychom vyzvat majitele a správce domů, aby sledovali stav sněhové pokrývky na svých střechách a udělali příslušná opatření pro zajištění bezpečnosti na přilehlých chodnících. Zároveň prosíme chodce, aby byli přepraveni na nečekané a někdy velmi nebezpečné překvapení shůry,“ uvedla před víkendem Praha 3 na oficiálních facebookových stránkách.

Český hydrometeorologický ústav v týdenní předpovědi počasí píše, že úterý má být posledním mrazivým dnem. Pak se začne oteplovat a o víkendu má být přes den až 10 °C. Také proto se zvyšuje riziko, že se sníh ze střech budov uvolní. 

V neděli apeloval na občany Prahy 7 starosta a jeden z magistrátních lídrů Jan Čižinský (Praha sobě), aby zkontrolovali střechu domu, zda z ní nepadá led či sníh. „Je to teď velmi nebezpečná situace,“ varoval Čižinský a poradil, že v případě nebezpečí je potřeba inkriminované místo označit – jistě jste si už někde všimli dřevěných či jiných bariér opřených o zeď – nebo upozornit městskou policii.

Hasičský záchranný sbor hlavního města v této souvislosti připomněl čtyři roky starý text mluvčí generálního ředitelství Nicole Zaoralové. Kromě většího množství sněhu na střechách, kterým tehdy hrozilo zřícení, hasiči zmínili, že „bezpečnost občanů navíc mohou ohrozit sněhové převisy a rampouchy“.

„Za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob. Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek,“ uvedla mluvčí Zaoralová.

Rizikový prostor je nutné označit nebo ohradit

Stejně jako nyní pražští kolegové informovala, že „profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, případně majetek občanů“. Podle Zaoralové mohou pomoci v místech, kde je větší koncentrace osob (třeba v centrech velkých měst), na školách nebo zdravotnických zařízení.

Magistrát uvedl, že je kvůli oblevě v pravidelném kontaktu se správcovskými firmami, které se starají o budovy v jeho majetku, aby monitorovaly vrstvu sněhu a ledu na budovách a v případě nutnosti zajistily jejich odstranění: „Naposledy úřad tímto způsobem řešil odstranění sněhu ze střech v areálu Fakultní nemocnice Bulovka.“

Na základě „naléhavé prosby“ starosty Čižinského se už na sociálních sítích Pražané varují před nebezpečnými rampouchy. Majitelé domů, členové SVJ, bytová družstva či správci objektů však musí při odstraňování sněhu postupovat podle mluvčí hasičů „maximálně opatrně“ – aby nespadli nebo se neprobořili. „Pokud není možná likvidace sněhových převisů a rampouchů, které mohou svým pádem ohrozit kolemjdoucí nebo majetek, je nutné rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit,“ sdělila Zaoralová.

„V případě shozu by následně měli obnovit průchodnost chodníků. V každém případě by aktuálně měli být Pražané více opatrní při pohybu v zástavbě a také dávat pozor, kam parkují svoje automobily,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pro odpovědné osoby je dobrou zprávou, že pojišťovny nabízejí pro tuto příležitost samostatné pojištění odpovědnosti nebo jako součást pojištění nemovitosti. V případě komerčních prostor je pak ochrana součástí pojištění odpovědnosti z podnikatelské činnosti. Pojišťovny tak mohou uhradit část případné škody. Na odstranění sněhu ze střech navíc existují i profesionální firmy.