„Kouřit se nesmí v celém prostoru zastávky ve chvíli, kdy je jasně technologicky oddělená od okolí," vysvětlil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek. Takové zastávky se nachází například v Plzeňské ulici. V případech, kdy zastávka není oddělená, nejedná se tedy nejčastěji o ostrůvek uprostřed komunikace, jsou pravidla jiná.

Vedení města chce upozorňovat na nová pravidla 

Důležitým bodem je označník, tedy sloupek, kde je umístěn jízdní řád. „Od označníku pět metrů za a třicet metrů před je v šířce pěti metrů pás, kde nesmí nikdo kouřit," popsal Dolínek. „Už nefunguje výklad, že pod stříškou ne, ale když udělám úkrok stranou, už můžu kouřit," dodal náměstek. Kromě označení zastávky na Palackého náměstí plánuje magistrát další kampaň, která bude probíhat v MHD.

„Časem bychom také mohli na frekventovaných místech, jako je I. P. Pavlova či Karlovo náměstí instalovat speciální koše na odpad a nedopalky," vysvětlil Dolínek. Momentálně chce vedení hlavního města zejména upozorňovat na nová pravidla. Žádné mimořádné policejní akce se tak prozatím nechystají.

„Samozřejmě, když ale někdo poruší zákon a strážník ho přistihne, dostane pokutu," uvedl náměstek. V případě, že by se ale po třech měsících ukázalo, že se situace v oblasti kouření a nedopalků nezlepšila, nastoupit by podle Dolínka mohla represivní opatření. Na platnost zákona plánuje upozorňovat i Dopravní podnik hlavního města. Využije samolepky, které rozmístí na dveře tramvají a autobusů. V metru se varování objeví u vstupů do přepravního prostoru.