Kamarádka jela nakupovat se svou tříletou dcerou. Procházela hypermarket, když najednou zjistila, že dcera u ní není. Chvíli ji hledala kolem sebe, a když ji nenašla, běžela zoufalá za ostrahou.

Kamarádka chvíli stála jako opařená, chlap z ostrahy ji totiž seřval, že má svoje dítě hlídat. A nařídil celý hypermarket uzavřít. Bylo dost divné, že takhle jedná, ale nakonec se ukázalo, že to bylo velké štěstí.

Malou totiž našli na záchodě, nadopovanou 
a uspanou, měla oholené dlouhé blonďaté vlásky a byla převlečená za chlapečka! Zní to příšerně, co? Ale bohužel je to tak. Měla velké štěstí, že se vše semlelo včas.“

Černá sanitka, golem a jiní

Slyšeli jste tuto příhodu? Zní vám věrohodně? Nechtělo se mi tomu věřit, ale když mi to kamarádka někdy před deseti lety říkala, líčila to s takovou samozřejmostí, že jsem si to docela snadno představit dokázal.

Protože však děti nemám 
a horory jsem tou dobou sledoval průměrně tři do týdne, asi bych na to rychle zapomněl, kdyby mi to o pár týdnů později nepřipomněl někdo jiný. Tentokrát se to stalo prý kamarádce jeho kolegyně 
v práci v obchodním domě Ikea.

Holčičku omámenou drogami a ostříhanou na chlapečka už se chystali obchodníci s bílým masem odvézt do Turecka. Proč se o tom nikde nepíše? Ptám se. Protože je prý obchodní řetězec domluvený s policií, aby se o tom nahlas nemluvilo.

Pravda, nebo lež?

Naštěstí, nic z toho nebyla pravda. Třebaže příběh působí docela věrohodně, dokonce natolik, že k němu svého času musela zmíněná Ikea vydat tiskové prohlášení, že nic takového se neděje. Ve skutečnosti jde o novodobou obdobu městských legend, podobně, jako se kdysi lidé strašili příběhem o golemovi nebo zazděné jeptišce. 

Tuto příhodu pod názvem „Únos v obchodním domě Ikea“ zařadil spisovatel Petr Janeček do pozoruhodné knihy „Černá sanitka a jiné děsivé příběhy - Současné pověsti a fámy v České republice“.

Černá sanitka v názvu knížky odkazuje na jednu z nejpopulárnějších novodobých strašidelných historek u nás, 
s tou z obchodního domu velmi podobnou, také v ní hraje roli náš přirozený strach o děti a zdraví: černá sanitka sbírající na ulici děti byla v 80. letech v Praze totéž, co záchodky v obchodních domech 
o dvacet let později.

Hlavní roli hraje fantazie

„Působil jsem tehdy v základní škole na Praze 6 a tohleto vyprávění kolovalo mezi dětmi prakticky po všech základních školách v těchto částí Prahy,“ vzpomínal před časem v České televizi na příběh o černé sanitce Petr Janeček.

Podobně jako příběh o černé sanitce, se i ten o únosech 
v obchodních domech rychle rozšířil z Prahy do dalších měst v naší zemi. Jak takové příběhy vznikají? Podobně jako většina jiných: hlavně v naší fantazii.

Příběh o černé sanitce měl podle Janečka základy - zčásti skutečné - už ve stalinistickém Rusku 30. let, československá verze z 80. let ale byla čistě dílem fantazie, příběhu inspirovaným německým hororem z roku 1979 Kandidáti života a smrti, který vysílala i československá televize.

Ze Spojených států k nám

Pověsti o únosech v nákupních centrech zase podle Janečka byly poprvé masověji zaznamenány v 70. letech minulého století ve Spojených státech v době rozvoje velkých nákupních center a v Evropě se objevily velmi brzy poté.

„Tyto pověsti a fámy se většinou odehrávají v odosobněném a nelidském prostředí - pro moderní folklor typickém - velkého nákupního centra. 
O původu těchto pověstí existuje několik teorií, od jejich vzniku jako nástroje konkurenčního boje (poměrně neefektivního, jak dokázaly psychologické studie) až k jejich sociologickému vysvětlení jako podvědomé reakce tradiční společnosti, zvyklé na nákupy v malých rodinných obchodech, na neosobní supermarkety obrovských korporací," popisuje Janeček.

Pověsti o únosech v nákupních centrech zároveň útočí 
i na naše nejhorší podvědomé obavy - tedy strach ze ztráty vlastního dítěte. Pachateli jsou v těchto pověstech obvykle „zákeřní cizinci“ (v USA velmi často černoši či Hispánci, v Británii imigranti, v Itálii Slovinci či Romové, v našem případě jsou výjimečně neidentifikovaní), jednající vždy s nadlidským důmyslem a koordinací a používající někdy až absurdní metody. Pověst vyjadřuje především - ve folkloru všech kultur velice rozšířené - varovné poselství, aby si rodiče dávali pozor na své děti,“ doplňuje Janeček.

Několikanásobný nesmysl

Příběh je při hlubším zamyšlení nepravděpodobný z mnoha důvodů. Na přísloví „pod svícnem je nejvíc tma“ sice často něco je, ale jen ten největší zločinecký diletant se nebude snažit opustit co nejrychleji místo činu a „schová“ se se svou obětí právě na záchodě, z kterého zpravidla vede jediný východ: rovnou do želízek policie.

Všimněme si také, že zatímco kamarádka a ochranka v příběhu jednají velmi rychle, zločinec stihl dítě unést, nadopovat, ostříhat a ještě mu obarvit vlasy - to by ani nejzkušenější kadeřník a toxikolog pohromadě nezvládli za méně než půl hodiny. Natož jakási podivná individua.

Jinými slovy, je to pěkná hloupost. Ale moderní legendy a pověsti vznikají dál a jako každá správná pohádka 
(v tomto případě pro dospělé) 
s sebou nesou i jednu moudrost - dávejme pozor na svoje děti. Ať už jsme v krásném lese nebo „zlém“ hypermarketu.

Černá sanitka a jiné děsivé příběhyČerná sanitka je podle Wikipedie „fáma, která byla populární v ČSSR 
v osmdesátých letech. Lidé si tehdy vyprávěli o tajemném sanitním voze černé barvy, který jezdí v noci a unáší děti a mladé lidi. Ti jsou usmrceni 
a jejich orgány pak prodává osazenstvo sanitky boháčům na Západě za účelem transplantace. Jako inspirace této historky bývá uváděn německý film Kandidáti života a smrti (1979)," který za minulého režimu vysílala 
i československá televize.
Folklorista Petr Janeček tuto rozšířenou pověru využil k pojmenování svých knih zabývajících se městskými legendami Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, Černá sanitka: Druhá žeň a Černá sanitka: Třikrát a dost. Podle těchto knih natočila Česká televize patnáctidilný seriál, HaDivadlo uvedlo dramatizaci příběhů. Vznikly také internetové stránky, na nichž se mohli návštěvníci podělit o různé fámy, které někdy zaslechli. Jednou 
z těchto fám a moderních legend je i děsivá příhoda o únosech dětí v nákupních centrech, s kterou se autor tohoto článku poprvé setkal před deseti lety během studií v Praze.