Uváděli na internetových stránkách nižší ceny, než za které ve skutečnosti byty prodávali, a teď za švindlování zaplatí pokutu – možná až milionovou. Takový závěr má počínání pražských developerů lákajících kupce na ceny bytů bez uvedení daně z přidané hodnoty.

Redaktoři Deníku na něj totiž v polovině listopadu upozornili Českou obchodní inspekci (ČOI) a ta na sebe nenechala dlouho čekat: u několika firem obratem udělala důslednou kontrolu.

Přihlíží se k míře provinění

„Zjistili jsme, že ceny nabízených bytů, garážových stání a sklepů jsou na internetových stránkách obchodních společností Sekyra Group a Geosan Development skutečně bez DPH. U jedné z těchto společností je uveden bez DPH i rezervační poplatek,“ napsal Deníku ředitel inspektorátu Jan Štěpánek. Doplnil, že spotřebitel se nemá možnost seznámit s nabídkovou cenou prodávajícího dříve, než začne jednat o koupi.

„Ještě nebylo ukončeno správní řízení. Společnosti mohou počítat až s pokutou do výše 50 milionů korun, ale vždy se přihlíží k míře vážnosti provinění včetně případného úmyslu,“ doplnil mluvčí inspekce Marek Ženkl. V praxi se výše pokut bude pohybovat nejspíš v řádech desetitisíců.

Kolikskutečně zaplatím?

Případy, že na internetových stránkách existují ceny bez DPH, přitom nejsou ojedinělé. „Zářným“ příkladem je rovněž lákavá nabídka bydlení v rezidenci Vokovice. Společnost Lexxus na internetu nabízí například pětačtyřicetimetrový ateliér se zahradou za 2,37 milionu korun. Ovšem s drobnou poznámkou pod tabulkou: Číslo je bez DPH. K bytu si zájemce musí přikoupit ještě parkovací stání a sklepní kóji.

A kolik že zákazník nakonec zaplatí? „Musíte připočítat ještě 19procentní daň, takže celková částka činí 2,82 milionu, pak 300 tisíc za parkování a kolem šedesáti tisíc za sklep,“ vypočítal makléř, jemuž redaktorka vydávající se za zájemce zavolala s přímým dotazem na skutečnou cenu.

Existují čtyři sazby

Společnosti se však brání tím, že klienti jsou o skutečných cenách informováni.

„Na internetových stránkách neuvádíme ceny s DPH kvůli tomu, že existují čtyři sazby. Pětiprocentní daň mají klienti, kteří zaplatili zálohu v loňském roce. Devět procent je DPH nové, a rozdílná sazba je také u bytů nad 120 metrů čtverečních, kde je přesná výměra známa až po zapsání listu vlastnictví,“ řekla před několika týdny za společnost Geosan Group, kterou nyní čeká pokuta od ČOI, mluvčí Vlasta Končelová.

Druhá ze společností, Sekyra Group, už chystá kroky k nápravě. „Navzdory faktu, že je výše DPH pro nové byty všeobecně známá, si uvědomujeme, že cena bez daně může být pro někoho složitá, a proto se budeme snažit o co nejjednodušší informování o nákladech spojených s koupí bytu,“ přislíbil mluvčí Radek Polák.