Na nebezpečí, které tito parazité představují, upozornil Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Sezona klíšťat je již v plném běhu. Lze se s nimi setkat prakticky kdekoli,“ stojí v prohlášení.

Nadcházející víkend bude v tomto ohledu zvlášť rizikový také podle Českého hydrometeorologického ústavu, který vydává předpověď aktivity klíšťat. Odborníci doporučují používat repelent i při vycházce do městské zeleně, dále radí nechodit do trávy a křoví, zejména na okrajích lesů a kolem vody.

Nakažená klíšťata v Prokopském údolí

Počet onemocnění v hlavním městě
Rok 2019 klíšťová encefalitida / lymská borelióza
leden 0 / 3 
únor 0 / 7 
březen 0 / 2 
duben 0 / 1
květen 1 / 5 
červen 1 / 12 
červenec 6 / 12 s
rpen 9 / 22 
září 8 / 25
říjen 0 / 2 
listopad 0 / 0 
prosinec 2 / 32
Rok klíšťová encefalitida / lymská borelióza
2019 27 / 123
2018 37 / 232
2017 62 / 174
2016 39 / 208
2015 22 / 173
2014 33 / 163
2013 58 / 184
Zdroj: Zprávy o výskytu vybranýchpovinně hlášených přenosnýchonemocnění HSHMP

Klíšťata přenášejí nejčastěji dvě onemocnění: lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Pražští hygienici je každý rok cíleně sbírají, a pak je na obě nemoci testují. Letošní výsledky zatím nejsou k dispozici, ale v posledních dvou letech na klíště s encefalitidou nenarazili. Boreliózu zjistili loni u živočichů sebraných v Divoké Šárce, satalickém a klánovickém lese, u hostivařské přehrady a v Prokopském údolí.

Kromě toho mají klíšťata ráda také parky. Daří se jim kolem Vltavy, na Petříně, ve Stromovce, chytit je lze klidně i na Karlově náměstí. „Záchyt nakaženého klíštěte neznamená, že by tam lidé museli přestat chodit. Správná ochrana proti klíšťatům je ale i v metropoli nutností,“ uvedla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Když už se klíště přisaje, jde podle ní o čas. Lidé by se proto měli prohlédnout co nejdříve po návratu domů. „Čím dříve se vyndá, tím lépe, protože třeba lymská borelióza je bakteriální onemocnění a počet bakterií a délka přisátí spolu úzce souvisejí,“ vysvětlila Jágrová.

Očkuje se i přes epidemii

Proti borelióze vakcína neexistuje, ale doporučuje se očkování proti encefalitidě. Ta napadá centrální nervový systém a může vést k trvalým následkům. Podle odborníků z očkovacího centra Avenier je možné vakcínu aplikovat kdykoli. Ani epidemie koronaviru není dle lékařky Hany Ševčíkové důvodem očkování odsouvat. „Je potřeba myslet na další vážná infekční rizika,“ sdělila.

Očkována je v Česku čtvrtina populace. Nejčastěji jde o děti, přitom vážný průběh nemoci mají nejčastěji lidé nad 50 let. Pravděpodobnost úmrtí je 15 krát vyšší než u mladých.