Jako první vyjedou čistící stroje do Horních Měcholup. Konkrétně zítra úderem osmé ranní se začne uklízet v Boloňské, Dýšinské, Hornoměcholupské, Milánské, Neapolské, Pod Vartou a Ravennské. Následovat budou další ulice Prahy 15. V pátek se úklid rozšíří i do Kobylis do okolí koupaliště Stírka. Za týden přijdou na řadu ulice na Břevnově.

„Přesné termíny čištění konkrétních ulic pro jednotlivé oblasti najdou Pražané na www.tsk-praha.cz v odkazu Čištění komunikací 2019,“ informovala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Vyhledávat lze přes zadání data, načež se zobrazí všechny ulice, v nichž se ten den uklízí, nebo je možné zobrazit si termín pro určitou ulici.

Odjet před osmou

Úklid se provádí strojně a jeho součástí je i čištění kanalizačních vpustí. Je proto nutné, aby v čištěných ulicích nebyla zaparkovaná žádná auta. Značky se zákazem zastavení s uvedením konkrétního dne jsou do ulic rozmisťovány vždy s týdenním předstihem.

„Práce probíhají vždy ve všední dny od 8.00 do 15.00 hodin. Prosíme proto všechny řidiče, aby v dotčených oblastech v danou dobu neparkovali. Plánujeme čištění vždy tak, aby bylo možné vozidla přeparkovat v okolí,“ upozornila Lišková. Jedinou výjimkou je území Pražské památkové rezervace, v němž se úklid provádí o víkendech.

close Kde se v Praze budou čistit ulice 20. - 27. 8. 2019 info Zdroj: Deník zoom_in

Řidičům, kteří značky ignorují, už nehrozí, že své auto v ulici nenajdou. Může je však překvapit faktura až na několik tisíc korun, která přijde poštou majiteli vozu. Už osm let platí pravidlo, že auto odtažené ve veřejném zájmu, kterým úklid je, musí být vráceno zpět na místo. Za to si však Správa služeb hlavního města účtuje nemalé peníze.

V lepším případě, pokud auto nepřekáží příliš, je na chvíli nadzvednuto a poté usadí zpět. Za to jeho majitel zaplatí 1300 korun. Odtah a následné vrácení vozu zpět vyjde na 4050 korun. Pokud budou na místě i strážníci, může k tomu přibýt až dvoutisícová pokuta.

Na úklid upozorní e-mail

Kdo se bojí, že na blokové čištění zapomene, může si nechat zaslat upozornění e-mailem. Stačí se zaregistrovat do aplikace TSK-INFO. Upozornění lze nastavit na webu této městské firmy i pro několik různých lokalit, například pro bydliště, pracoviště, okolí školy a podobně.

Strojním úklidem projde postupně každá ulice v metropoli. Podzimní cyklus skončí v pátek 25. října, kdy budou čištěny ulice v Karlíně, Střešovicích, Záběhlicích, na Žižkově, Černém Mostě, Lhotce a ve Vršovicích.