Málokterá městská čtvrť se vyvíjela tak rychlým, progresivním a promyšleným způsobem jako právě Vinohrady. Jejich historie sahá do poloviny 19. století, kdy za pražskými hradbami vzniká malá obec.

Místní názvy se vztahují k Hoře Viničné, z čehož je později odvozeno pojmenování a také městský znak. Ještě v polovině devatenáctého století zde převládaly viniční usedlosti. Zalidněnost oblasti nebyla příliš velká, nežilo tu dohromady ani dvě stě obyvatel.

První zastávkou je kostel sv. Ludmily 

Obrovský rozmach zaznamenaly Vinohrady na konci devatenáctého století. V roce 1879 byly dokonce Královské Vinohrady povýšeny na samostatné město. Dvojslovný název zůstal čtvrti až do roku 1968, kdy byl zkrácen.

Nová vycházka Prahy Neznámé se vydá po zajímavých architektonických památkách spojených s touto lokalitou. Účastníci se například dozví historické zajímavosti spjaté se vznikem dominanty náměstí Míru kostelem sv. Ludmily, který je zároveň první zastávkou nové vycházky.

V Gočárově budově byly kanceláře a knihovna 

Jedním z architektonických skvostů oblasti je Dům zemědělské osvěty. Jedná se o jednu z nejméně známých staveb architekta Josefa Gočára. Budova je vedená v režném zdivu a byla postavena v letech 1924 - 1926. Vznikla pro účely zemědělské akademie, obsahovala kanceláře, knihovny a množství studoven všeho druhu.

Dnes zde sídlí Zemědělská a potravinářská knihovna v Praze, která vznikla za první republiky. Slavnostní otevření prožila v roce 1928. Tabákovému průmyslu pak bude zasvěceno jedno z dalších zastavení, a to u bývalého sídla České tabákové režie. Po vzniku nového státu pod ní přešly všechny tabákové výrobky Rakouska-Uherska.

Kde se prodávají legendární cigarety Lípy? 

Stát měl díky tomu monopol. To mu poskytovalo trvalé příjmy směřující do státní pokladny. Zároveň mohl nastavovat pravidla v obchodování. Stát tak například jmenoval trafikanty, tedy drobné podnikatele, kteří měli licenci provozovat trafiky, kde prodávali tabák.

Trafiky se tak stávaly dominantou válečných hrdinů, invalidů a vysloužilců. Díky tomu byli zaopatřeni na stáří. Úsloví „dostat trafiku" má proto kořeny už v první republice. Změny v organizaci tabákového průmyslu nastaly až s novým režimem ke konci čtyřicátých let. V této době vznikl národní podnik Tabákový průmysl. Od roku 1950 je v prodeji jeden z nejslavnějších výrobků tohoto podniku, a to cigarety Lípy.

Vinohradská tržnice mohla být kdysi zbourána či zmodernizována 

Specialitou je pak budova Vinohradské tržnice, která byla vystavěná na počátku dvacátého století. Přestože se jedná o průmyslový objekt, jsou na něm vidět stopy secese. Denní světlo tam přivádí řada okenních otvorů, z nichž stojí za povšimnutí právě ty v průčelí, řešené do tvaru půlkruhu.

Na počátku dvacátých let se objevily pokusy tržnici zbourat či alespoň zmodernizovat, snahy se ale neuskutečnily. Navíc budova v roce 1986 zcela vyhořela. V devadesátých letech ale došlo na její rekonstrukci.

Závěr vycházky bude ve znamení současného výtvarného umění. Posledním zastavením je totiž Nová galerie v Balbínově ulici. Účastníci dostanou také možnost navštívit ještě výstavu malíře Alfréda Symůnka.

Náměstí Míru jako urbanistické centrum Vinohradkomentovaná procházka se uskuteční v sobotu 21. ledna ve 14.00 hodin
sraz účastníků bude na náměstí Míru před kostelem svaté Ludmily
délka vycházky je 1,5 hodiny + návštěva galerie
vycházka je vhodná pro kočárky i pro vozíčkáře, je ale třeba počítat se strmým terénem
provází Kateřina Racková
účastníci poznají příběh kostela sv. Ludmily, vydají se po stopách budov projektovaných architektem Antonínem Turkem, závěr procházky bude věnován výstavě malíře Alfréda Symůnka v Nové galerii v Balbínově ulici

Praha Neznámáje projekt Petra Rysky,
který jej založil v roce 2013, v rámci jím organizovaných komentovaných procházek se tak zájemci vydávají za zajímavostmi metropole
neznámá zákoutí metropole představuje na webu
www.prahaneznama.cz  facebookový profil Prahy Neznámé sleduje přes 87 tisíc fanoušků

Nevšední  průvodcePraha Neznámá vyšla v dubnu v knižní podobě
zájemci se na 232 stránkách seznámí s devíti netradičními pražskými místy
vydala Grada
 Petr Ryska: Praha Neznámá  

Stavby Vinohrad. Ilustrační foto.

Čtěte také: Poznejte elegantní architekturu Letné