Pražský deník se vydal po stopách slavných filmů, které jsou neodmyslitelně spjaté s Vltavou. Průvodcem nám byl kapitán Štěpán Rusňák, ředitel nové pražské lodní společnosti Prezidentské plavby.  

Během 60 minut nás za doprovodu ukázek slavných filmových melodií přenesl do 60 filmů – těch pro pamětníky, ale neopomněl ani ty novější. My pro vás z naší filmové plavby vybíráme ty nejoblíbenější, které se natáčely na řece Vltavě, jejích nábřežích a ostrovech v centru Prahy.

Vyplouváme z plovoucí restaurace Marina Ristorante proti proudu Vltavy a míjíme po levé ruce Alšovo nábřeží. Kapitán pouští z lodního rádia známou melodii a vytahuje obrázek první filmové lokace. Čeká nás jich během plavby ještě dalších 180.

Jára Cimrman ležící, spící

Smoljakova komedie o fiktivním géniovi z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka z roku 1983 je plná inteligentního humoru, skvělého hereckého obsazení (Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrahám, Petr Čepek, Libuše Šafránková, Jiří Zahajský a další) a výtečné situační komiky.

Cimrman, to je jedna perla za druhou. Tak za všechny vyberme třeba tuto odehrávající se právě na Alšově nábřeží, kde Zdeněk Svěrák potkává Jiřího Zahajského jako Emila Holuba: „Doktore Holube, jedete letos zase do Afriky?“ A Holubova manželka: „Doma bude, už se narajzoval dost!!!“ Holub: „Asi ne…“

„Stejné místo pro procházku pikolíka Jana Dítěte zvolil i Jiří Menzel ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále“, ukazuje kapitán další obrázek.

close S kapitánem Štěpánem Rusňákem po stopách filmových míst na Vltavě  - Alšovo nábřeží - film Jára Cimrman ležící, spící. info Zdroj: Deník / Šťastný Vladimír zoom_in

Proplouváme kolem ledolamů pod obloukem Karlova mostu a dáváme si pozor, aby na nás nespadl Vladimír Menšík tak jako ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem režiséra Jindřicha Poláka. O kousek dál věnuje náš lodivod tichou vzpomínku skvělému herci Janu Třískovi, kterému se tragický pád z Karlova mostu stal na konci loňského roku osudným. 

Dostáváme se do podjezí Staroměstského jezu a Štěpán Rusňák ukazuje další ikonická filmová místa.

Tři veteráni

Kdo by neznal Tři veterány (1983) od režiséra Oldřicha Lipského? Pohádka na motivy povídky Jana Wericha vypráví o třech vysloužilých vojácích – Pankráci, Serváci a Bimbáci, kteří se po propuštění z armády toulají světem. Od skřítků dostanou kouzelné dary – harfičku, která vmžiku vykouzlí vojáky či sluhy a cylindr, který majiteli splní každé přání. Tři veteráni se s těmito dary vypraví do království, kde Bimbác podlehne kouzlu nádherné, ale velmi proradné princezny Bosany, která veterány připraví o kouzelné dary.

Jako v každé pohádce ale zlo musí být potrestáno, a tak skřítci ukáží veteránům strom frňákovník s kouzelným ovocem. A po něm Bosaně naroste dlouhý nos, který překročí hranice království a dostane se až do Vltavy do míst mezi Staroměstským jezem, Karlovým mostem na tzv. „Vltavským zrcadlem“ pod Národním divadlem a kluci se do něj že Střeleckého ostrova strefují kameny.

„Na stejném místě chodil ve Vltavě Pan Tau ve filmu Jindřicha Poláka Pan Tau a samá voda“, doplňuje náš průvodce.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Geniální parodie na bondovky režiséra Václava Vorlíčka z roku 1967 potěší každého milovníka starých filmů už skvělým obsazením. Jan Kačer, Květa Fialová, Jiří Sovák, Jan Libíček… To je jen pár jmen, které se objevily v komedii o agentu W4C (Jan Kačer), kterého jeho nová mise zavedla do Prahy. Má náročný úkol. Musí se zmocnit hotelové slánky, ve které se skrývají plány na vojenské využití Venuše. Má proti sobě ale soupeře – zmateného účetního Foustku (Jiří Sovák).

V nejpůsobivějších scénách nacouvá Jan Kačer autem s mrtvolou do Vltavy u Lichtenštejnského paláce na Kampě a Květa Fialová se projede na vznášedle po Čertovce k Pinkasovu domu a přepadne Jiřího Sováka.

Za dalšími filmy musíme proplout dále proti proudu Vltavy kolem Sovových mlýnů k břehům horní Kampy.

Saturnin

Komedie, kterou miluje hned několik generací, je plná laskavého suchého humoru – podobného tomu anglickému. Jako předloha filmu sloužila kniha Zdeňka Jirotky. Saturnin je sluha, který se stane de facto pánem svého pána. A v jeho doposud poklidném životě způsobí řadu překvapivých situací.

Ve filmu si zahráli například Ondřej Havelka, Jitka Molavcová či Oldřich Vízner. Ten ve filmu bydlí v hausbótu ve zdrži Staroměstského jezu u Smíchovské plavební komory pod sochou Vltavy a přestěhuje se i ke Karlovu mostu. „Na nedaleký Střelecký ostrov umístil jednu ze scén hvězdného oscarového filmu Amadeus génius Miloš Forman, který nás před několika dny opustil,“ doplňuje Rusňák.

Saturninův hausbót byl zakotvený u Dětského ostrova.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík… Tahle filmová komedie z roku 1974 od Václava Vorlíčka byla zkrátka díky hvězdným jménům předurčena k úspěchu. Komedie o zásadovém bytovém referentovi Dr. Mráčkovi a sedmi vodnících se točí okolo Lojzíka, kterému je přidělený nový suchý byt. Ale on přece nemůže dopustit, aby ten vlhký na břehu Vltavy zbourali!

Vodníci se rozhodnou, že to nenechají jen tak…Václav Vorlíček byl milovníkem Vltavy, proto řadu scén umístil na její hladinu a břehy. My jsme po jejich stopách propluli plavebním kanálem Smíchovské plavební komory a prohlédli si domek, kde vodníci bydleli.

„Zlatým hřebem bude Čertovka a Pražské Benátky“, slibuje kapitán. Necháme se unášet proudem, polední dubnové sluníčko krásně hřeje, zamáváme Bruncvíkovi na levoboku a příď naší tiché elektrolodě se stáčí za doprovodu tónů oblíbeného dětského filmu do nejznámějšího ramene Vltavy.

Chobotnice z II. patra

Rodinná komedie režiséra Jindřicha Poláka z roku 1986 je pro mnoho Pražanů pravidelným vánočním koloritem. Eva a Honzík, dvě školou povinné děti, u moře najdou dvě barevné hmoty. Netuší, že modrá a zelená chobotnička, kterou si přivezou od moře domů do Čertovky, jim připraví mnohá překvapení…

Ve filmu exceloval Pavel Zedníček, Dagmar Veškrnová, Milan Šimáček, Žaneta Fuchsová, Miroslav Macháček či Boris Rösner. Ve slavné scéně vyhodí chobotničky klavír do Čertovky a vodáci ho vytáhnou u staré kovárny na Kampě – dnešní restauraci Kampa park a zahrají slavnou melodii Angela Michailova. A víte, kde byste našli ledolam, ze kterého posílaly chobotničky blesky? Je to třetí ledolam Karlova mostu od Novotného lávky.

close S kapitánem Štěpánem Rusňákem po stopách filmových míst na Vltavě - Čertovka - film Chobotnice z II. patra. info Zdroj: Deník / Šťastný Vladimír zoom_in

Poslední zastávkou naší dnešní plavby je přírodní břeh Vltavy pod Hergetovou cihelnou. Kapitán Štěpán Rusňák ukazuje mezi davem nadšenců krmících neúnavně labutě místo, které režisér Karel Steklý vybral pro svého Dobrého vojáka Švejka. „Služka plukovníka Krause von Zillerguta je na procházce se psem. Rudolf Hrušínský v roli Švejka se svým kumpánem si ji zde vyhlídli a psa jí ukradli,“ směje se náš průvodce.

Filmovou plavbu jsme absolvovali na elektrolodi Charlotte Garrigue, která byla letos příhodně pojmenována po první dámě Československa. Je novým přírůstkem do flotily vltavské plavební společnosti Prezidentské plavby. S ní můžete vyplout na privátní plavby na mahagonových elektrolodích historickým centrem Prahy do okolí Karlova mostu, pod oblouk Juditina mostu, kolem Kampy, Čertovkou a Pražskými Benátkami s živým výkladem kapitána. Filmová plavba představí během hodinové plavby 60 známých filmových lokalit. www.prezidentskeplavby.cz